Reklama

Nawigacja

Pierwsze uruchomienie polskich środowisk testowych w ESA

Maciej Paśnikowski i Karol Brzostowski odpowiedzialni za projekty GNSS w Astri Polska. Fot. Astri Polska
Maciej Paśnikowski i Karol Brzostowski odpowiedzialni za projekty GNSS w Astri Polska. Fot. Astri Polska

W lipcu, w centrum badawczym ESA ESTEC odbył się przegląd realizacji polskich środowisk testowych GNSS opracowywanych przez Astri Polska w ramach projektów FLIGhT i TEcHNO. Podczas tygodniowej sesji doświadczalnej, obydwa środowiska zostały po raz pierwszy uruchomione oraz skomunikowane z odbiornikami i aparaturą testową.

Systemy opracowane w ramach projektów FLIGhT i TEcHNO  zostaną docelowo zaimplementowane w Europejskim Laboratorium Nawigacyjnym (ENL) wchodzącym w skład należącego do ESA centrum badawczo-rozwojowego ESTEC. Na początku kwietnia, po ewaluacji dotychczasowych postępów prac, ESA dała projektom zielone światło, dzięki czemu weszły one w fazę realizacji. W rezultacie, inżynierowie z Astri Polska spędzili w lipcu tydzień czasu w ESTEC sprawdzając funkcjonowanie rozwiązań opracowanych dotychczas, w docelowym środowisku.   

Środowisko testowe dla kosmicznych odbiorników GNSS

Celem projektu FLIGhT (Flexible environment for GNSS Testing) jest zaprojektowanie i stworzenie elastycznego oprogramowania, które pozwoli na zintegrowanie różnego rodzaju aparatury w celu stworzenia kompleksowego środowiska testowego dla odbiorników GNSS,
z nastawieniem na odbiorniki do zastosowań kosmicznych. Podczas spotkania w ESTEC uruchomiona została pierwsza wersja oprogramowania, która skutecznie komunikowała się z odbiornikiem i kontrolowała jego pracę.

W trakcie tygodnia testowego, nasz software monitorował pracę odbiornika GNSS marki „PODRIX” wyprodukowanego przez firmę RUAG. System z powodzeniem odbierał dane telemetryczne oraz sterował odbiornikiem za pomocą telekomend. Jeszcze w tym roku planujemy przekazać gotowe środowisko testowe do ESA.

Karol Brzostowski, Kierownik Działu Aplikacji i Usług Satelitarnych Astri Polska

Nawigacja hybrydowa: GNSS+LTE

Podczas spotkania w ESTEC uruchomiony został także system opracowany w ramach projektu TEcHNO, który ma na celu wykorzystanie korzyści płynących z połączenia technologii GNSS i LTE.  System umożliwił zdalną kontrolę symulatorami sygnałów LTE oraz GNSS, których pracę udało się zsynchronizować. Opracowane rozwiązania pozwoliły także sterować urządzeniem służącym do symulacji zakłóceń propagacji sygnału LTE.

Podczas pobytu w ESTEC potwierdziliśmy, że zaprojektowane przez nas środowisko testowe funkcjonuje zgodnie z założeniami. W chwili obecnej pracujemy nad rozwinięciem rozwiązania, które pozwoli na kontrolę odbiornika nawigacyjnego LTE. Gotowe środowisko testowe planujemy przekazać ESA pod koniec przyszłego roku.

Maciej Paśnikowski, odpowiedzialny za projekt TEcHNO w Astri Polska

Astri Polska to jedyna polska firma posiadającą kompetencje w zakresie testowania odbiorników GNSS przeznaczonych do zastosowań kosmicznych. W br. firma planuje dostarczyć ESA aż 10 gotowych produktów. Jest to rekordowy rok pod tym względem, jednocześnie wyróżniający firmę w Polsce i w regionie. W chwili obecnej, Astri Polska prowadzi 20 projektów związanych z rozwojem technologii kosmicznych i satelitarnych  z dziedziny elektroniki, optomechatroniki oraz aplikacji i usług satelitarnych, realizowanych w większości dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Źródło: Astri Polska

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!