Reklama

SATELITY

Polskie satelity oczekują na czerwcowy start. Umowa na rzecz komercjalizacji danych

Ilustracja: Virgin Orbit/SatRevolution
Ilustracja: Virgin Orbit/SatRevolution

Polska firma SatRevolution przygotowuje się do komercyjnego dostarczania zobrazowań satelitarnych z pierwszych instrumentów konstelacji STORK, które mają trafić na orbitę jeszcze w tym miesiącu. Zarządzanie zamówieniami i dystrybucją danych z nanosatelitów tej i przyszłych konstelacji SatRevolution (w tym najbardziej rozległej, Real-time Earth-observation Constellation - REC) ma obsługiwać rozwiązanie TerraStream oferowane przez kanadyjską spółkę SkyWatch.

Obsługa dystrybucji danych z nowych satelitów SatRevolution S.A. ma odbywać się na zasadach kontraktu podpisanego niedawno ze startupem SkyWatch, posiadającym swoją siedzibę w Waterloo w Kanadzie. Umowa obejmuje dostarczenie nowoczesnego rozwiązania do zarządzania danymi z uruchamianych niebawem nanosatelitów polskiej firmy - zakładając użytkowanie platform TerraStream i EarthCache, umożliwiających SatRevolution komercyjne udostępnianie wysokiej jakości danych z obserwacji Ziemi.

Stworzone przez SatRevolution obiekty STORK-4 i STORK-5 mają zostać wyniesione na orbitę okołoziemską z pomocą nowej rakiety nośnej spółki Virgin Orbit, LauncherOne. Zgodnie z najnowszymi deklaracjami firmy Richarda Bransona, lot powinien dojść do skutku w ostatnim tygodniu czerwca.

Urządzenia są oparte na platformie satelitarnej UniBus 3U CubeSat opracowanej przez SatRevolution. Mają być pierwszymi satelitami optycznymi, które dadzą początek 14-obiektowej konstelacji STORK. Po umieszczeniu na orbicie, STORK-4 i STORK-5 będą zbierać multispektralne obrazy i dane średniej rozdzielczości dla klientów z branży rolniczej i energetycznej w Polsce i USA.

Rolą platformy TerraStream firmy SkyWatch w nadchodzącej misji będzie świadczenie usługi zarządzania danymi - zamawiania, przetwarzania i dostarczania informacji. Rozwiązanie należy do kategorii "pod klucz", co ma pozwolić SatRevolution skupić się przede wszystkim na rozwijaniu obszarów własnego biznesu, przy jednoczesnym zwiększaniu skali działalności. Dane będą zatem przetworzone i gotowe do analizy, co powinno znacząco skrócić czas poświęcony na ich obróbkę, umożliwiając szybkie gromadzenie wniosków z obserwacji. Integracja z platformą firmy SkyWatch ma pozwolić SatRevolution rozszerzać zasięg rynkowy i generować strumień przychodów z działania satelitów już od pierwszych dni.

Bariera wejścia na rynek satelitarny jest naprawdę wysoka. Współpraca ze SkyWatch pozwoliła nam wejść na ten nowy obszar szybciej. Mogliśmy sprawnie wdrożyć mechanizm zarządzania danymi zbieranymi przez nasze satelity, co przekłada się wprost na zwiększenie biznesowej użyteczności naszego rozwiązania.

Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevolution

"Jesteśmy zaszczyceni, że zostaliśmy wybrani przez SatRevolution do wsparcia ich misji STORK" - skomentował zawarcie porozumienia z polską firmą James Slifierz, CEO w SkyWatch. "Umożliwienie realizacji kosmicznych pomysłów nowym komercyjnym operatorom satelitarnym jest kluczem do dalszej demokratyzacji danych z obserwacji Ziemi" - dodał.

"Widzimy tysiące zastosowań - od usuwania skutków klęsk żywiołowych po pomoc rolnikom w zwiększaniu plonów" - podkreślił z kolei prezes polskiej spółki satelitarnej, Grzegorz Zwoliński.

SatRevolution jest wrocławską firmą założoną w 2016 roku, działającą w branży kosmicznej - pierwszą z polskich podmiotów komercyjnych, które umieściły swoje obiekty na orbicie (przede wszystkim ŚWIATOWID i KRAKsat uwolnione w przestrzeni kosmicznej w lipcu 2019 roku z japońskiego modułu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - Kibō). Spółka chce specjalizować się w rozwijaniu szerokich konstelacji nanosatelitów obserwacyjnych, zbierających dane optoelektroniczne. 

Na 2026 rok spółka zaplanowała uruchomienie zalążka konstelacji satelitów REC (Real-time Earth-observation Constellation), która docelowo składać się ma z 1500 satelitów obserwacyjnych. 

Po najbliższym starcie rakiety LauncherOne na orbicie mają znaleźć się dwa nanosatelity SatRevolution konstelacji STORK. Inne satelity polskiego producenta znajdą się też na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9, której start jest zaplanowany na grudzień 2021.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!