Reklama

SATELITY

Satelity GPS III Follow On dostarczy Lockheed Martin

Przygotowania do transportu satelity GPS III z wcześniejszej partii na Przylądek Canaveral. Fot. Lockheed Martin
Przygotowania do transportu satelity GPS III z wcześniejszej partii na Przylądek Canaveral. Fot. Lockheed Martin

Zamówienie na budowę kolejnych 22 satelitów systemu GPS trzeciej generacji dla Sił Powietrznych USA zdobył koncern Lockheed Martin. Wartość kontraktu to 7,2 mld USD, a pierwsze urządzenie ma być gotowe do wyniesienia na orbitę w 2026 r.

Po tym, jak Boeing i Northrop Grumman wycofały się z rywalizacji, szefostwo firmy Lockheed Martin (LM) mogło być niemal pewne zdobycia kontraktu. Tak też się stało, o czym poinformowano 14 września br.

„Świat jest uzależniony od GPS, od uzyskania wskazówek [nawigacyjnych] do pobierania gotówki z bankomatu czy handlu na giełdzie. Te satelity będą zapewniać większą dokładność i ulepszone funkcje przeciwzakłóceniowe, dzięki czemu będą bardziej odporne.

Heather Wilson, Sekretarz Sił Powietrznych USA

22 satelity zamówione w ramach programu GPS III Follow On (GPS IIIF) LM będzie budował w swoich zakładach na przedmieściach Denver. Satelity mają cechować się większą precyzją działania i odpornością na zakłócanie sygnału (jamming), a także oferować mocniejszy sygnał wysyłany do odbiorników wojskowych.

Od czasu Pustynnej Burzy nasz wspólny i sprzymierzony zespół bojowy działa w oparciu o nieprzerwane sygnały pozycjonowania, nawigacji i czasu, aby wykorzystywać dokładność na polu bitwy i ponad nim. Ta inwestycja w GPS III dalej zwiększa nasze możliwości w przyszłości.

generał David L. Goldfein. szef sztabu Sił Powietrznych USA
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!