Reklama

SATELITY

Szczegółowa mapa pokrycia terenu dla całej Polski

Ilustracja: Geoportal [geoportal.gov.pl]
Ilustracja: Geoportal [geoportal.gov.pl]

Centrum Badań Kosmicznych PAN stworzyło na zlecenie Polskiej Agencji Kosmicznej mapę pokrycia terenu dla terytorium całej Polski, opracowaną na podstawie zdjęć satelitarnych z systemu Sentinel-2, rejestrowanych na przestrzeni 2020 roku. Jak wskazuje PAK, mapa powstała całkowicie automatycznie - z wykorzystaniem algorytmów uczenia maszynowego.

Rozdzielczość przestrzenna mapy to 10 m. Przetworzenie bazuje na serii zobrazowań zarejestrowanych w okresie od 1 kwietnia do 30 września 2020 r. z użyciem satelity Sentinel-2, składnika europejskiego programu obserwacji Ziemi, Copernicus. Warunkiem możliwości wykorzystania danych było występowanie zachmurzenia mniejszego niż 20 proc.

Mapę udostępniono do powszechnego wglądu za pośrednictwem serwisu Geoportal. Dzięki jej odwzorowaniu możliwa będzie aktualizacja istniejących baz danych oraz obserwacja zmian zachodzących w terenie - w tym: monitorowanie terenów zurbanizowanych, infrastruktury drogowej, powierzchni obszarów leśnych, zbiorników wodnych, itp.

Prezentowana mapa pokrycia całej Polski powstała przez połączenie 49 scen oraz „przycięcie” ich wzdłuż granic kraju. Każdą scenę opracowano na podstawie co najmniej 10 zdjęć.

image
Sposób złożenia mapy z osobnych "scen". Ilustracja: Geoportal [geoportal.gov.pl]

Mapa pokrycia została wykonana na zlecenie Polskiej Agencji Kosmicznej przez Centrum Badań Kosmicznych PAN. Całość opracowania została udostępniona do wglądu tutaj.

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!