Reklama

SATELITY

Thuraya w przeskoku generacyjnym. Arabski operator wybiera satelitę Airbusa

Fot. Airbus [airbus.com]
Fot. Airbus [airbus.com]

Al Yah Satellite Communications Company (Yahsat), globalny operator satelitarny ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wybrał koncern Airbus jako dostawcę nowej generacji satelity Thuraya 4-NGS. Instrument wesprze działanie i planowane usprawnienie mobilnego systemu telekomunikacyjnego w paśmie L. Jego powstanie jest częścią długookresowego przedsięwzięcia modernizacyjnego, obejmującego dotąd inwestycje przekraczające już 500 mln USD.

Bazujący na całkowicie elektrycznej platformie Airbus Eurostar Neo, satelita Thuraya 4-NGS otrzyma dużą, 12-metrową antenę do obsługi pasma L oraz wyposażenie pokładowe zapewniające wyjątkową elastyczność obsługi do 3200 kanałów łączności z dynamicznym przydzielaniem mocy. Instrument ma zostać uruchomiony na orbicie geostacjonarnej w 2024 roku. „Satelita Thuraya 4-NGS, oprócz tego, że jest zasilany elektrycznie, będzie też zawierał opracowane przez nas najnowsze technologie obsługi ładunku operacyjnego, zapewniające większą elastyczność i zdolność adaptacji w trakcie pracy na orbicie” - wskazał Jean-Marc Nasr, dyrektor Airbus Space Systems.

Thuraya 4-NGS ma zapewnić większą przepustowość i zasięgi łączności w Europie, Afryce, Azji Środkowej i na Bliskim Wschodzie. Celem jest zaoferowanie rozwiązań mobilnych nowej generacji klientom z wszystkich segmentów, w tym wojskowego, rządowego i przedsiębiorstw.

Yahsat prezentuje podjęte zamówienie jako ruch w stronę przekształcenia systemu Thuraya oraz całkowitej przebudowy jej platform kosmicznych i naziemnych, co umożliwi wprowadzenie nowego zestawu usług, produktów i rozwiązań na większym obszarze. Nowe możliwości mają na celu szersze zaistnienie w strategicznych obszarach, jak rozwiązania morskie, IoT (Internet rzeczy) i transmisja danych.

Oferta rozwiązań kierowana jest do użytkowników zarówno cywilnych, jak i rządowych oraz wojskowych. Wszystkie istniejące już produkty i usługi będą nadal oferowane w ramach Thuraya. Deklarowane jest podtrzymywanie ciągłości obsługi klientów w trakcie i po transformacji.

Thuraya 4-NGS wprowadzi znaczącą ewolucję w naszych możliwościach w zakresie pasma L, umożliwiając oferowanie szerszej gamy interoperacyjnych rozwiązań Fixed Satellite System / Mobile Satellite System dla klientów Thuraya i YGS. Będzie to miało kluczowe znaczenie dla dostarczania lepszych rozwiązań militarnych, dotyczących łączności na polu walki, naszym użytkownikom rządowym. Jednocześnie przedstawimy pełną ofertę MSS wszystkim naszym obecnym i przyszłym klientom i partnerom, aby stymulować kolejną fazę innowacji i wzrostu.

Ali Al Hashemi, dyrektor generalny Thuraya i Yahsat Government Solutions (YGS)

Najnowsze zobowiązania kontraktowe firmy Yahsat składają się na cykl długookresowych inwestycji wykraczających do tej pory znacznie ponad 500 mln USD. W nadchodzących latach przewidywane są kolejne, w tym opcjonalna budowa Thuraya 5-NGS z Airbusem (dodatkowy satelita identyczny z Thuraya 4-NGS), co pozwoliłoby dodatkowo zwiększyć zasięg systemu i jego możliwości w regionie Azji i Pacyfiku.

Źródło: Airbus

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!