Reklama

SATELITY

Usterka rakiety Sojuz opóźni start superkonstelacji OneWeb?

Fot. Arianespace / arianespace.com
Fot. Arianespace / arianespace.com

Według przedstawicieli firmy OneWeb, w rozkładzie najbliższych startów kosmicznych z kosmodromu Kourou nastąpiły nieoczekiwane zmiany związane z anomalią wykrytą podczas rutynowego testu systemu nośnego Sojuz-ST. Jako przyczynę wskazano stwierdzone wadliwe działanie jednego z przewodów paliwowych dostarczających hel do zbiornika górnego segmentu rosyjskiej rakiety. Czas potrzebny na właściwe skalibrowanie sprzętu prawdopodobnie uniemożliwi wykonanie pierwszej dostawy satelitów konstelacji telekomunikacyjnej OneWeb w pierwotnie ustalonym terminie 20 lutego br.

O domniemanych kłopotach z rakietą Sojuz-ST, szykowaną do obsługi najbliższego startu kosmicznego w Gujanie Francuskiej (zaplanowanego na 20 lutego br.), powiadomił kierownik amerykańskiej spółki satelitarnej OneWeb, Greg Wyler. Jak wskazał, w trakcie rutynowej kontroli systemu nośnego miało dojść do wykrycia anomalii w działaniu jednego z przewodów paliwowych dostarczających hel do zbiornika górnego segmentu rosyjskiej rakiety (człon Fregat). Jak stwierdził Wyler, czas potrzebny na właściwe skalibrowanie sprzętu uniemożliwi wykonanie pierwszej dostawy satelitów superkonstelacji telekomunikacyjnej OneWeb w pierwotnie ustalonym terminie.

W swoim komunikacie na temat zaistniałej sytuacji rosyjskie państwowe przedsiębiorstwo Roskosmos (w roli dostawcy systemu nośnego) potwierdziło wystąpienie anomalii w teście naziemnym. Jednocześnie zapewniono, że wszelkie usterki z tym związane będą usunięte jeszcze przed zaplanowanym terminem startu. Wskazano przy tym, że wszystkie przygotowania postępują nadal w normalnym tempie.

Zaplanowane na 20 lutego rozpoczęcie budowy konstelacji firmy OneWeb dotyczy wystrzelenia pierwszych 10 satelitów systemu. Aparatura stanie się częścią wyjątkowo obfitej sieci satelitarnej złożonej docelowo z około 600 osobnych elementów.

Konstelacja satelitarna OneWeb tworzona jest z myślą o łatwym i niedrogim dostępie do szybkiego Internetu w każdym miejscu na Ziemi. Adresatem nowego rozwiązania są w pierwszej kolejności ośrodki edukacyjne i szkoły, których połączenie ma nastąpić do 2022 roku. Kolejnym etapem będzie przygotowanie konstelacji, która objąć ma swoim zasięgiem cały glob i umożliwić każdemu dostęp do sieci, co określone zostało jako faza pierwsza. Następnie planowane jest rozwijanie systemu, poprzez zwiększanie liczby satelitów.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!