Reklama

Polska

SKANER Space24. Prezes Astri Polska: Dane satelitarne powinny być lepiej rozpoznawane przez administrację

SKANER Space24: Gościem odcinka był Jacek Mandas, prezes Astri Polska. Rozmowa dotyczyła segmentu naziemnego oraz systemów walidacji dla satelitów, a także zobrazowań satelitarnych i ich wykorzystania przez administrację publiczną. 

W budowie każdego z satelitów nieodzowny jest segment naziemny i segment walidacji, testowania, symulacji elementów, które znajdą się w kosmosie. Jak wiemy segment kosmiczny cechuje się koniecznością minimalizacji wszelkiego ryzyka. Ryzyko może być minimalizowane jedynie dzięki symulacjom walidacji przed startem czy w trakcie trwania misji. W każdej misji kosmicznej taki system musi się więc znaleźć.

Jacek Mandas, Prezes Astri Polska

 

Widzimy na dzień dzisiejszy trend, który oscyluje w kierunku szerszego wykorzystania danych radarowych z satelitów np. TerraSAR-X i innych tego typu. Jest to istotne ponieważ pozwala na szersze wykorzystania danych satelitarnych w ramach administracji publicznej oraz w przypadku monitorowania zmian naziemnych dla dużych obszarów. Myślę tu przede wszystkim o kopalniach, właścicielach dróg, zarządcach miejskich oraz o lasach. [...] Nie zapominajmy jednak, że wykorzystanie danych satelitarnych powinno być lepiej rozpoznawane przez administrację publiczną.

Jacek Mandas, Prezes Astri Polska

Czytaj też: Polskie urządzenia wsparcia naziemnego dla satelitów i sond ESA

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!