Reklama

KOSMONAUTYKA

SpaceX opóźnia cumowanie statku Dragon do stacji kosmicznej ISS

Ilustracja: NASA
Ilustracja: NASA

W związku z błędem systemu nawigacji amerykańska firma SpaceX podjęła w środę decyzję o opóźnieniu cumowania towarowego statku kosmicznego Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Operacja zostanie najprawdopodobniej ponowiona w czwartek.

Jak podało SpaceX, statek Dragon znajdował się w odległości około 1,6 km od ISS kiedy wystąpił błąd w systemie GPS. Komputery pojazdu wstrzymały automatycznie zbliżenie się do ISS. W związku z tym błędem SpaceX podjęła decyzję o przerwaniu podejścia i wycofaniu statku.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA podała później, że nikomu z sześcioosobowej załogi ISS nie groziło niebezpieczeństwo.

SpaceX podkreśla, że zna przyczyny zaistniałego problemu i postara się go rozwiązać przed następną próbą dokowania do ISS, która ma być podjęta w czwartek. To pierwszy raz kiedy SpaceX musiała w ostatniej chwili odwołać podejście do stacji kosmicznej. Misje tego typu prowadzi od 2012 roku.

Statek Dragon wiezie 2,5 tony ładunku złożonego z zapasów i materiałów do badań dla astronautów na ISS.
Wcześniej w środę z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rosyjska rakieta nośna Sojuz-U ze statkiem Progress MS-05, który również ma dostarczyć zaopatrzenie na ISS. Dotrze on do ISS w piątek.

Czytaj też: Start i lądowanie Falcona 9. Pierwsza prywatna misja z legendarnej wyrzutni

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!