Reklama

KOSMONAUTYKA

SpaceX z kontraktem na misje zaopatrzeniowe do ISS

  • Fot. NASA/Wikipedia
    Fot. NASA/Wikipedia

NASA przyznała SpaceX kontrakt na pięć dodatkowych misji zaopatrzeniowych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wartość kontraktu nie została ujawniona ale jest szacowana na 700 mln USD - podaje serwis Space News. W sumie liczba startów na ISS za które odpowiada firma Elona Muska w ramach programu Commercial Resupply Services (CRS) wzrosła do 20. Do transportu ładunków zostanie wykorzystana rakieta nośna Falcon 9 i statek kosmiczny Dragon. 

NASA przyznała SpaceX kontrakt na pięć misji zaopatrzeniowych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wartość kontraktu, który został podpisany w grudniu 2015 roku ale dopiero teraz ujawniony, nie została ujawniona ale jest szacowana na 700 mln USD - podaje serwis Space News. Do transportu ładunków zostanie wykorzystana rakieta nośna Falcon 9 i statek kosmiczny Dragon. Zakontraktowane obecnie misje są przewidziane do realizacji w 2018 roku. 

Oryginalna umowa pomiędzy SpaceX, a NASA została podpisana w 2008 roku i zakładała dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną 20 ton ładunku za 1,6 mld USD. W styczniu 2015 roku kontrakt został uzupełniony o dodatkowe 3 starty. Wraz z najnowszą umową liczba startów na ISS za które odpowiada firma Elona Muska w ramach programu Commercial Resupply Services (CRS) wzrosła do 20. Główny konkurent SpaceX czyli Orbital ATK zrealizuje z kolei w ramach tego programu o połowę mniej misji. 

Od 2019 roku wystartuje druga faza misji na potrzeby programu CRS. W jej ramach w latach 2019-2024, po co najmniej 6 startów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonają firmy: SpaceX z użyciem statku kosmicznego Dragon, Orbital ATK korzystając ze statku kosmicznego Cygnus oraz Sierra Nevada Corp., która oferuje do misji CRS-2 właśnie rozwijany mały wahadłowiec kosmiczny Dream Chaser

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!