Reklama

Technologie wojskowe

Start japońskiego satelity. Wzmocnienie Sił Samoobrony wobec Chin i Korei Północnej

Start rakiety H-IIA. Fot. JAXA
Start rakiety H-IIA. Fot. JAXA

Umieszczony na orbicie geostacjonarnej satelita Kirameki 2 to pierwszy krok by uniezależnić komunikację japońskich sił zbrojnych od urządzeń cywilnych. Będzie on przy tym istotnym narzędziem do wymiany informacji na temat testów pocisków balistycznych i prób jądrowych przeprowadzanych przez Koreę Północną. Urządzenie przyczyni się także do wzmocnienia pozycji Japonii wobec Chin.

Satelita dla Japońskich Sił Samoobrony

Kirameki 2 został wyniesiony 24 stycznia o 8:44 czasu polskiego z Yoshinobu Launch Complex na wyspie Tanegashima. Japończycy wykorzystali do tej misji rakietę H-IIA w jej najcięższej konfiguracji. Tym razem startowała ona po raz trzydziesty drugi, a zarazem trzeci raz w wariancie 204. H-IIA to dostarczana przez Mitsubishi Heavy Industries dwustopniowa rakieta zasilana ciekłym wodorem, z ciekłym tlenem w roli utleniacza. 

Nowy satelita będzie wykorzystywany przez Japońskie Siły Samoobrony. Pozwoli na bezpośrednią komunikację jednostek lądowych, morskich i powietrznych wchodzących w skład armii. Ograniczona przepustowość cywilnych satelitów telekomunikacyjnych do tej pory wykorzystywanych przez Japońskie Siły Samoobrony powodowała, że jej dowódcy musieli dotychczas często komunikować się telefonicznie lub nawet za pośrednictwem faksu. 

Kirameki 2 został skonstuowany przez firmę NEC, w oparciu o platformę DS-2000 dostarczoną przez Mitsubishi Electric Corporation (MELCO). Jest on wyposażony w przekaźniki do transmisji sygnału w paśmie X. Szacowany okres eksploatacji satelity to minimum 15 lat. Dokładna długość geograficzna, na jaką trafił, nie została podana do wiadmości publicznej. Satelita znajdzie się najprawdopodobniej nad Oceanem Indyjskim. 

Chociaż instrument będzie służył do celów militarnych japońskiemu rządowi, będzie on obsługiwany przez prywatne konsorcjum DSN Corporation. W skład owego joint venture wchodzą SKY Perfect JSAT Group, NEC oraz NTT Communications.

Odpowiedź na działania Chin i Korei Północnej

Satelita Kirameki 2 zapewni ważny kanał komunikacji służący Japońskim Siłom Samoobrony do wymiany informacji na temat aktywności Korei Północnej. Kraj ten stanowi dla japońskich władz stały powód do niepokoju. Reżim Kim Dzong Una przeprowadził bowiem w minionym roku dwie podziemne próby nuklearne i ponad dwadzieścia testów rakiet balistycznych.

Wojskowy satelita komunikacyjny będzie też istotnym czynnikiem, który wesprze Japonię w rywalizacji z Chińską Republiką Ludową. Oba kraje toczą spór o archipelag niezamieszkałych wysp na Morzu Wschodniochińskim, przez Japończyków zwany Senkaku, a przez Chińczyków Diaoyu. Państwa kłócą się również o cenne pokłady gazu, co do których kontroli każde z nich rości sobie prawo. Siły zbrojne Państwa Środka pozostają więc bardzo aktywne w regionie. Jak podał japoński Minister Obrony, w okresie od kwietnia do grudnia 2016 r. japońskie myśliwce były podrywane 644 razy w reakcji na naruszenia przestrzeni powietrznej tego kraju przez chińskie samoloty. To niemal dwukrotnie częściej niż w analogicznym okresie 2015 r., kiedy miało to miejsce 373 razy.

Japonia pozostaje głównym sojusznikiem USA w Azji wschodniej. Zwiększenie możliwości operacyjnych japońskiej armii dzięki wykorzystaniu satelitów wojskowych wpisuje się kurs polityki premiera Shinzo Abe, który dąży do tego, żeby Japońskie Siły Samoobrony zdolne były skutecznie działać w rejonach oddalonych od swego ojczystego terytorium. Japońskie siły samoobrony będą więc wykorzystywać nowe urządzenie także podczas działań w ramach misji pokojowych ONZ w Sudanie Południowym i operacjach przeciwko piratom w pobliżu Somalii.

Docelowo armia Japonii będzie mieć do dyspozycji konstelację trzech wojskowych satelitów komunikacyjnych. Kirameki 2 to dopiero pierwszy z nich umieszczony na orbicie. Co prawda, Kirameki 1 miał się tam znaleźć już w 2016 r., jednak instrument ten uległ uszkodzeniu podczas transportowania go drogą lotniczą do stanowiska startowego w Gujanie Francuskiej. Obecnie jest w naprawie i poleci najwcześniej w marcu 2018 r. Na orbicie geostacjonarnej zajmie on pozycję 162ºE. Gotowa konstelacja trzech satelitów, która ma być gotowa do końca 2020 roku zwiększy przepustowość łączy japońskiej armii czterokrotnie. Łączny koszt trzech urządzeń szacowany jest na 2,48 mld USD.

Reklama

Komentarze

    Reklama