Reklama

KOSMONAUTYKA

Statek kosmiczny SpaceX dotarł na ISS

Fot. SpaceX via Facebook
Fot. SpaceX via Facebook

Statek kosmiczny SpaceX Dragon wykonujący misję zaopatrzeniową CRS-8 dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dwa dni po starcie z powodzeniem przyłączył się do modułu Harmony. Obecna misja spotkała się ze szczególną uwagą w związku z wykorzystaniem do startu rakiety wielokrotnego użytku Falcon 9, której pierwszy stopień po raz pierwszy wylądował z powodzeniem na specjalnej platformie morskiej. 

Statek kosmiczny SpaceX Dragon wykonujący misję zaopatrzeniową CRS-8 dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z sukcesem przyłączył się do modułu Harmony. Miało to miejsce 10 kwietnia br., dwa dni po starcie pojazdu z przylądka Canaveral na Florydzie. Dokowanie przeprowadzono z wykorzystaniem ramienia robotycznego SSRMS. Jak podaję NASA, do połączenia z ISS doszło na wysokości 402 km na powierzchnią Ziemi, w chwili, gdy stacja przelatywała nad Algierią. 

Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się ponad 3,1 tony ładunku, w tym zaopatrzenie dla stacji kosmicznej, wyposażenie dla eksperymentów naukowych, a także podwieszony zewnętrznie, ważący ok, 1,4 tony nadmuchiwany moduł Bigelow Expandable Activity Module (BEAM). Jeśli przejdzie on pomyślnie przewidziany na dwa lata okres testów, zastosowane w nim nim technologie znajdą, być może, zastosowanie w przyszłych misjach kosmicznych. Statek kosmiczny Dragon ma pozostać, zgodnie z planem, podczepiony do stacji kosmicznej do 11 maja br. Wtedy planowany jest początek jego misji powrotnej, która ma zakończyć się w Pacyfiku, u wybrzeży Kalifornii. Na jego pokładzie znajdą się dziesiątki kilogramów wyposażenia, a także eksperymenty naukowe. 

Dragon to kolejny statek kosmiczny, który dowiózł w tym roku zaopatrzenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W marcu dotarł tam statek kosmiczny Orbital ATK Cygnus, a w kwietniu rosyjski Progress

Obecna misja spotkała się ze szczególną uwagą w związku z wykorzystaniem do startu rakiety wielokrotnego użytku Falcon 9 full thrust, której pierwszy stopień po raz pierwszy z sukcesem wylądował na specjalnej platformie morskiej na Oceanie Atlantyckim. 

Czytaj też: Lądowanie Falcon 9 na platformie morskiej [Wideo].

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!