Polska
Studenci Politechniki Gdańskiej zwycięzcami trójmiejskiego hackathonu
W ostatni weekend kwietnia (29-30.04) w siedzibie Polskiej Agencji Kosmicznej odbył się 48-godzinny konkurs programistyczny Space Apps Gdańsk. W jedynej polskiej edycji międzynarodowego konkursu Space Apps Challenge zwyciężyły dwa zespoły studenckie z Politechniki Gdańskiej, zespół „NBK” oraz „Szalone Dziki”. Oba zespoły zakwalifikowały się do światowego finału konkursu. Portal Space24.pl był patronem medialnym tego wydarzenia.
NASA Space Apps Challenge jest międzynarodowym hackathonem trwającym 48 godzin, który organizowany jest w ramach inkubatora innowacyjności NASA corocznie od 2012 roku. Uczestnikiem konkursu może zostać każdy, kto interesuje się programowaniem i kosmosem. Do tej pory konkurs odbył się już w 187 miastach w 69 krajach. Uczestniczyło w nim około 25 tys. młodych osób.
Tegoroczna polska edycja hackathonu odbyła się Gdańsku, w siedzibie Polskiej Agencji Kosmicznej. Jej inicjatorem był student drugiego roku Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej Szymon Krawczuk. W wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, które stworzyły siedem zespołów.
Nagrodę główną czyli Global Nominee, która gwarantuje udział w finale światowym, wywalczyły dwa zespoły z Politechniki Gdańskiej: zespół „NBK” z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki oraz „Szalone Dziki” z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.
Pierwszy z zespołów zaprezentował projekt Solar Energy, który w skrócie polega na tym, że elektrownie słoneczne miałyby być budowane na wodzie, co w założeniu ma usprawnić ich działanie, ułatwić transport oraz oszczędzić miejsce na lądzie. Umieszczenie elektrowni słonecznych na wodzie miałoby jeszcze dodatkowy plus. Ponieważ panele słoneczne wystawione są na ciągłe promieniowanie, wobec czego szybko się nagrzewają, a tym samym tracą na wydajności. Do ich schłodzenia można by użyć wody, uzyskując efekt „niekończącego się chłodzenia”. Zespół zaproponował, aby ich panele były budowane na specjalnych barkach, na których znalazłyby się dodatkowo specjalne sterowane automatycznie lustra. Kierowałyby one przez cały dzień promienie słoneczne, odbijając je pod odpowiednim kątem w stronę paneli słonecznych tak, aby osiągnąć maksimum wydajności. Ponadto projekt Solar Energy będzie zawierał aplikacją mobilną, za pomocą której będzie można m. in. kupić energię elektryczną z najbliższej pływającej elektrowni słonecznej.
Natomiast stworzona przez Szalone Dziki aplikacja FireHelper ma pomagać w razie wybuchu pożaru. Będzie spełniała kilka funkcji. Poza informowaniem strażaków o wybuchu pożaru, jego miejscu, kierunku i sile, wskaże także osobom, które znajdują się w zagrożonym obszarze, bezpieczną drogę ucieczki.
Na koniec hackathonu, oprócz nagrody głównej Global Nominee, przyznano także nagrody dodatkowe. Szalone Dziki otrzymały nagrodę za najlepsze wykorzystanie danych w AirHelp. Natomiast zespół NBK otrzymał nagrodę Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej za najbardziej innowacyjny projekt oraz wyróżnienie od publiczności.
Aktualnie aplikacje ocenia jury konkursu w Stanach Zjednoczonych. Wyniki do publicznej wiadomości zostaną podane na początku czerwca. Należy podkreślić, że zwycięstwo w finale światowym oznacza wyjazd laureatów do Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy'ego na przylądku Canaveral i obejrzenie startu misji kosmicznej.
Oprócz wygrania całego konkursu, jest szansa, aby zespół NBK zdobył także nagrodę publiczności. Projekt NBK Solar Energy znalazł się w gronie 141 pomysłów z różnych stron świata, które biorą udział w konkurencji „People’s Choice”.
Na polskich studentów można głosować do 22 maja pod linkiem: 2017.spaceappschallenge.org
(PG)
Czytaj też: Kosmiczny hackathon #ActInSpace w Krakowie i Warszawie