Reklama

Polska

Uruchomiono nowe obserwatorium astronomiczne w Wielkopolsce

Fot. ESA/Hubble, Wikipedia, CC BY 3.0
Fot. ESA/Hubble, Wikipedia, CC BY 3.0

Na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie (woj. wielkopolskie) powstało nowoczesne obserwatorium astronomiczne, które będzie sporą atrakcją turystyczną oraz centrum edukacji astronomicznej. Inwestycja kosztowała ok. 280 tys. zł. 

Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie i Puszcza Notecka to najlepsze miejsce do oglądania gwiazd w Wielkopolsce. Od roku 2014 istnieje tutaj Ostoja Ciemnego Nieba, której inicjatorem był Pan Tomasz Zaraś z Izdebna. 

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, do którego należy Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie, zakończył niedawno inwestycję wartą 280 tys. zł. W ramach realizowanego w OEP w Chalinie projektu na terenie gminy Sieraków zostało wybudowane nowoczesne obserwatorium astronomiczne,które będzie ciekawą atrakcję turystyczną oraz lokalnym centrum edukacji astronomicznej, przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Projekt ten ma w założeniu inwestorów poszerzyć ofertę edukacyjną Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie oraz przyczynić się do promocji Ostoi Ciemnego Nieba Chalin-Izdebno.

Kluczowym elementem całego obserwatorium jest 14-calowy teleskop w układzie Ritchey-Chretiena, któryzapewni możliwość tworzenia niezwykłych zdjęć astrofotograficznych oraz posłuży do prowadzenia zajęć z astrofografii. W skład wyposażenia obserwatorium weszły także m.in.: teleskop GSO RC 14'' na montażu EQ8; kamera SBIG ST8300; filtry UBVRI, Ha, OIII; focuser; stacja pogodowa; kamera All Sky; CCTV oraz kamera internetowa z rybim okiem oraz zestaw teleskopów, lornetek i okularów do pokazów nieba. 

Przetarg na wybudowanie Obserwatorium wygrała firma Krusz-system sp. z o.o. z siedzibą w Sierakowie, która zaproponowała kwotę 280 tys. zł za realizację zamówienia. Wyniki przetargu ogłoszono 6 września br., a termin ukończenia budowy ustalono na 10 grudnia br. Budowę Obserwatorium udało się zakończyć dwa tygodnie przed planowanym terminem. 

Wyposażenie Obserwatorium jest kupowane w sklepach ze sprzętem astronomicznym w całej Europie. Nad zakupami od około miesiąca opiekę sprawuje pan Jacek Pala. 

Nad projektem od strony naukowej czuwają pracownicy Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza (dalej OA UAM) w Poznaniu: dr Anna Marciniak, dr Wojciech Borczyk oraz dr Krzysztof Kamiński, który m.in. pomaga przy wyborze sprzętu, który zostanie zakupiony oraz przeprowadzi jego kalibrację i testy w najbliższym czasie.

Projekt jest już na finiszu i do końca roku nowe obserwatorium powinno być w pełni sprawne. OA UAM zamierza dalej współpracować z Chalinem. W ramach tej współpracy od czasu do czasu mają się odbywać w OEP w Chalinie zajęcia ze studentami, a być może również praktyki letnie. OA UAM planuje również wykorzystywać Obserwatorium do badań naukowych. Prawdopodobnie będą to zdalne obserwacje przez Internet. Szczegóły współpracy pomiędzy OA UAM i OEP w Chalinie zostaną dopiero ustalone.  

W codziennej działalności Obserwatorium w większym stopniu mają być zaangażowane osoby lokalne, głównie miłośnicy astronomii z pobliskich miejscowości. 

(PG)

Reklama

Komentarze

    Reklama