Część Virgin Group poświęcona przestrzeni kosmicznej nosi nazwę Galactic Ventures. Prezesem tej jednostki jest George T. Whitesides. Oprócz Virgin Group udziały w Galactic Ventures posiada także Aabar Investments PJS.
W ramach Galactic Ventures działały dotąd dwie duże firmy. Pierwsza to Virgin Galactic, która ma już wkrótce komercyjnie zabierać turystów na suborbitalne loty kosmiczne. Druga to The Spaceship Company, który to podmiot projektuje, buduje i testuje statki dla Virgin Galactic – np. pojazd SpaceShipTwo.
Trzecią firmą, której wydzielenie w ramach Galactic Ventures koncern właśnie ogłosił, jest Virgin Orbit. Nowy podmiot będzie dedykowany dalszej pracy nad niewielką rakietą nośną LauncherOne, przeznaczoną do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną małych satelitów. Jednostkę zasilą kadry, które dotąd pracowały właśnie nad tym projektem. Siedzibą firmy będzie Long Beach w Kaliforni.
Działalnością Virgin Orbit pokieruje Dan Hart, wcześniej przez 34 lata zatrudniony w Boeingu, gdzie odpowiadał m. in. za programy satelitarne dla rządu USA. Celem firmy jest oferowanie tanich (w założeniu poniżej 10 mln USD za lot) i elastycznych rozwiązań w dziedzinie wynoszenia małych satelitów.
Pewne źródła wskazują, że Virgin Orbit ma już podpisanych kilka kontraktów z klientami komercyjnymi i administracją.
Czytaj więcej: Pierwszy kontrakt dla małej rakiety nośnej Virgin Galactic
Rakieta LauncherOne, która posłuży przedsiębiorstwu do wynoszenia satelitów, będzie startować w kosmos z przestrzeni powietrznej, gdzie dostarczy ją należący do Virgin Galactic Boeing 747-400, zwany „Cosmic Girl”.
LauncherOne będzie zdolna wynieść ładunek o masie 200 kg na typową orbitę heliosynchroniczną lub ponad 400 kg na niższą LEO. Pierwszy lot tego pojazdu ma mieć miejsce jeszcze w 2017 r.
Czytaj też: Virgin Galactic finalizuje testy napędu dla małej rakiety nośnej