Reklama

Technologie wojskowe

W Rosji powstaje jednostka do walki z dronami. Odcinanie łączności z operatorem i satelitami

Wozy systemu walki elektronicznej „Krasucha-4. Fot. Rostech
Wozy systemu walki elektronicznej „Krasucha-4. Fot. Rostech

W Rosji powstaje specjalna jednostka wojsk lądowych do zwalczania dronów. Znajdują się w niej urządzenia zagłuszające Krasucha, mogące uniemożliwiać komunikację pomiędzy dronami a ich operatorem - podał serwis Motherboard.

Krasuchy, które produkowane są w Rosji, po raz pierwszy zaprezentowane zostały podczas targów inżynierii wojskowej w 2014 roku. Od tego czasu według mediów odnotowano zakończone sukcesem operacje ściągania na ziemię dronów, w których brały udział.

Jednostka wojskowa, której głównym celem ma być obrona przeciwdronowa, zlokalizowana jest w Kursku. W zakresie wykorzystywanych przez nią środków znajda się również "narzędzia wojny elektronicznej" - poinformował Kreml.

Krasuchy były wcześniej wykorzystywane w Syrii po to, by tworzyć rodzaj "elektronicznej tarczy" wokół rosyjskich sił na terenie działań. Zagłuszarka może interferować z każdym sygnałem elektronicznym nadawanym przez przeciwnika, w tym - uniemożliwiać komunikację pomiędzy dronem, satelitą i naziemnym kontrolerem urządzenia.

Jedynym wymogiem działania Krasuchy jest znalezienie się w pobliżu źródła sygnału, który zagłuszarka ma przeciąć. Według źródeł, odległość taka wynosi około 144 km.

Czytaj też: Walka Radioelektroniczna rosyjską odpowiedzią na przewagę NATO? [ANALIZA]

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!