Reklama

KOSMONAUTYKA

Wahadłowiec Dream Chaser rozpocznie serię lotów testowych

  • Dream Chaser przybywa do Armstrong Flight Research Center, w tle samolot eksperymentalmny Northrop M2-F3, Fot. NASA/Facebook
    Dream Chaser przybywa do Armstrong Flight Research Center, w tle samolot eksperymentalmny Northrop M2-F3, Fot. NASA/Facebook
  • Fot. SOP
    Fot. SOP

Niewielki wahadłowiec kosmiczny Dream Chaser dotarł do NASA Armstrong Flight Research Center w Kalifornii. Statek będzie tam przechodził kilkumiesięczne próby. Już w 2019 r. ma polecieć z zaopatrzeniem do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Dream Chaser, to mały wahadłowiec produkowany przez firmę Sierra Nevada Corportion (SNC). Jego koncepcja była pierwotnie rozwijana z myślą o załogowych lotach do ISS. Jednak po wypadku prototypowego egzemplarza w 2013 r. i przegranej z Boeingiem oraz SpaceX w rywalizacji o obsługę załogowych połączeń ze stacją orbitalną, władze SNC skupiły się na budowie bezzałogowego pojazdu kosmicznego do przewozu zaopatrzenia. Sierra Nevada Corporation zdołała otrzymać od NASA kontrakt na realizację co najmniej sześciu lotów zaopatrzeniowych do ISS w latach 2019-2024 w ramach Commercial Resupply Services-2 (CRS-2).

Realizując swoje przyszłe misje na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) Dream Chaser będzie wynoszony rakietą Alas V. Utrzymany w konwencji samolotu kosmicznego statek jest przystosowany do samodzielnego lądowania po powrocie z przestrzeni kosmicznej. Po wykonaniu misji prom będzie miał za zadanie przyziemić w Centrum Kosmicznym im. Johna Kennedy’ego na Florydzie.

Dream Chaser, Ilustracja: Ken Ulbrich/Wikipedia

Próby testowego egzemplarza maszyny będą się w najbliższych miesiącach odbywać będącym częścią Bazy Sił Powietrznych Edwards NASA Armstrong Flight Research Center. Testy pozwolą inżynierom SNC zoptymalizować właściwości aerodynamiczne, oprogramowanie oraz system kontroli Dream Chasera. Oprócz realizacji dla NASA zadań związanych z obsługą ISS Dream Chaser ma być także wykorzystany do przeprowadzenia w 2021 r. dwutygodniowej misji orbitalnej organizowanej pod egidą ONZ.

Czytaj też: Testy małego wahadłowca Dream Chaser

Reklama

Komentarze

    Reklama