Reklama

Technologie wojskowe

Buława odpalona z Morza Barentsa

Okręt podwodny "Jurij Dołgorukij". Fot. Alexey Victorovich Schekinov via Wikipedia
Okręt podwodny "Jurij Dołgorukij". Fot. Alexey Victorovich Schekinov via Wikipedia

Rosyjska Flota Północna przeprowadziła udaną próbę wystrzelenia międzykontynentalnego pocisku balistycznego Buława. Odpalenie przeprowadzono z pokładu okrętu podwodnego „Jurij Dołgorukij” na Morzu Barentsa. Pocisk trafił w wyznaczony cel na poligonie Kura na Kamczatce.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony podało informację o najnowszej udanej próbie morskiego pocisku balistycznego Buława w środę 28 czerwca br. Do wykonania testu użyto zasobów Floty Północnej, na czele z jednym z najnowszych okrętów podwodnych rosyjskiej marynarki, „Jurijem Dołgorukim”. Wystrzelenie pojedynczego pocisku przeprowadzono z pełnego zanurzenia na Morzu Barentsa. Krótko potem testowana Buława osiągnęła wyznaczony cel na poligonie Kura na Kamczatce.

Czytaj też: Buławy odpalone z rosyjskiego okrętu podwodnego. Jedna uległa autodestrukcji

K-535 „Jurij Dołgorukij” to pierwszy oddany do użytku okręt podwodny klasy Boriej w rosyjskiej marynarce wojennej. Dysponująca napędem atomowym jednostka pływająca zabiera na pokład 16 międzykontynentalnych pocisków balistycznych klasy SLBM, typu R-30 Buława. Składają się one z trzech stopni rakietowych i mają zdolność przenoszenia do 10 głowic nuklearnych na odległość przekraczającą 9000 km.

Próbne odpalenia rakiet Buława z wykorzystaniem okrętu „Jurij Dołgorukij” prowadzono już kilkukrotnie, począwszy od 2011 roku. Rozpoczęły się wówczas testy techniczne poprzedzające wprowadzenie tej jednostki do służby. Obecnie w użyciu znajdują się jeszcze dwa inne okręty podwodne tego typu - „Aleksander Newski” oraz „Władimir Monomach”.

Czytaj też: Rosja - salwa rakiet balistycznych

Reklama
Reklama

Komentarze