Nawigacja
Komisja Europejska: przyśpieszenie programu Galileo
Komisja Europejska zadecydowała o przyśpieszeniu rozmieszczania na orbicie satelitów europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. W maju 2016 roku rakieta nośna Sojuz należąca do spółki Arianespace dostarczy na orbitę okołoziemską dwa dodatkowe satelity. W sumie więc, zgodnie z aktualnymi planami, w 2016 roku w kosmos trafi sześć satelitów, czyli tyle samo, co w ubiegłym roku.
Komisja Europejska zadecydowała o przyśpieszeniu rozmieszczania na orbicie satelitów europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Bazując na potwierdzonej dostępności dwóch nowych satelitów budowanych przez firmę OHB Systems zadecydowano o dodatkowym starcie rakiety nośnej Sojuz. Będzie on mieć miejsce w maju 2016 roku i wraz z zaplanowanym na czwarty kwartał 2016 roku startem rakiety nośnej Ariane 5 ES z czterema satelitami pozwoli na wysłanie na orbitę okołoziemską sześciu satelitów. W kosmos trafi więc tyle samo satelitów, co w minionym roku. Oba zakontraktowane przez Arianespace starty będą realizowane z kosmodromu w Gujanie Francuskiej w ramach aktualnej umowy z Europejską Agencją Kosmiczną.
Galileo ma być europejskim konkurentem amerykańskiego GPS i rosyjskiego systemu GLONASS. W odróżnieniu od nich pozostanie jednak systemem kontrolowanym przez agencje cywilne: Europejski Organ Nadzoru Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej i Europejską Agencję Kosmiczną. Obecnie na orbicie znajduję się już 12 satelitów europejskiego systemu nawigacyjnego, a przełomowy dla programu był rok 2015, kiedy to liczba satelitów została podwojona, gdy na orbitę trafiło kolejno sześć satelitów: po dwa w marcu, wrześniu i grudniu. Na koniec 2016 roku ma już ich być 18. Docelowo, do 2020 roku w kosmosie ma znaleźć się 30 satelitów, które mają zapewnić większą dokładność pomiaru niż GPS, a Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła już prace nad drugą generacją systemu.
Czytaj też: Lewandowski: Konieczne ukierunkowanie polskiego potencjału w programie Galileo