Reklama

Strona główna

Astrorad - osobista ochrona astronautów

  • Brytyjski C-17 Globemaster transportujący francuski sprzęt do Afryki -fot. RAF
    Brytyjski C-17 Globemaster transportujący francuski sprzęt do Afryki -fot. RAF

Lockheed Martin we współpracy z izraelską firmą StemRad prowadzi badania nad projektem Astrorad. Jego celem jest zapewnienie astronautom biorącym udział w dalekich misjach eksploracyjnych w kosmosie ochrony przez promieniowaniem. Technologia ma bazować na systemie stworzonym dla służb ratowniczych, a jej głównym celem ma być chronienie komórek macierzystych w ciele astronauty. 

Lockheed Martin we współpracy z izraelską firmą StemRad prowadzi badania nad projektem Astrorad. W jego ramach ma powstać odzież ochronna, bazująca na istniejącym systemie StemRad 360 Gamma, chroniącym pracowników służb ratowniczych przed skutkami promieniowania Gamma. Cel, jaki przyświeca dostosowaniu tego systemu do potrzeb podróży kosmicznych, to zabezpieczenie szpiku kostnego astronautów i znajdujących się w nim komórek macierzystych przed promieniowaniem podczas długich misji kosmicznych jak np. lot na Marsa. Ma to uchronić przyszłych kosmicznych podróżników przed potencjalnie niebezpiecznymi skutkami ekspozycji na promieniowanie w kosmosie.

Lockheed Martin nawiązał współpracę badawczo-rozwojową z firmą StemRad dążąc do zbudowania międzynarodowego partnerstwa, mającego za zadanie wspierać długotrwałe misje w odległe części Układu Słonecznego. Amerykański koncern jest głównym dostawcą statku kosmicznego Orion. To właśnie podczas lotów tego pojazdu ma zostać sprawdzony system ochrony osobistej astronautów Astrorad.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!