Reklama

Technologie wojskowe

Chiny: satelity rozpoznawcze i nowa baza wojskowa

Autor. CAST [http://m.spacechina.com/n2014789/n2014804/c3481909/content.html]

W ostatnich tygodniach Chiny przeprowadziły wiele działań mających na celu wzmocnienie swoich zdolności kosmicznych zarówno na orbicie okołoziemskiej, jak i na Ziemi. Doskonałym przykładem jest wyniesienie satelitów Yaogan oraz utworzenie nowej bazy wojskowej na potrzeby zwiększenia świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej.

Reklama

Działania Chin w przestrzeni kosmicznej stanowią dużą tajemnicę, a wiele satelitów na orbicie jest nieznanego użytku. Zachodni analitycy i eksperci są jednak zdania, że wynoszone jednostki służą głównie celom wojskowym i zapewniają wsparcie obserwacyjne lub telekomunikacyjne na potrzeby Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Państwa Środka nieprzerwanie rozwija swoje zdolności w kosmosie, czego ostatnimi przykładami jest wyniesienie satelitów rozpoznawczych Yaogan oraz utworzenie nowej bazy wojskowej na potrzeby zwiększenia świadomości w przestrzeni kosmicznej (space situational awareness; SSA).

Reklama
Reklama

Satelity Yaogan to urządzenia oparte na technologii radaru z syntetyczną aperturą, która obecnie są niezwykle przydatne dla sił zbrojnych państw. SAR wyróżnia się bowiem zdolnością prowadzenie obserwacji w warunkach nikłej widoczności – nawet w sytuacji pełnego zachmurzenia, zadymienia oraz w nocy. Twierdzenie o wykorzystaniu Yaogan przez wojsko jest stale obecne w twierdzeniach zachodnich analityków, natomiast strona chińska utrzymuje, że zostaną one użyte w celach naukowych, zapobieganiu katastrofom i badaniu gruntów.

W ostatnich tygodniach odbyło się kilka wyniesień satelitów Yaogan. W czwartek, 7 września br. w godzinach wieczornych czasu polskiego Długi Marsza 4C umieścił na niskiej orbicie okołoziemskiej trzeciego satelitę z serii Yaogan 33.

Czytaj też

Opisany wyżej start odbył się około tydzień po wyniesieniu przez rakietę Długi Marsz 2D trzech satelitów z serii Yaogan 39. Na tym jednak działania Chin się nie kończą, bowiem kolejne jednostki tego typu zostały umieszczone na orbicie okołoziemskiej 17 września br. przy użyciu tego samego systemu nośnego.

W niedzielę, 10 września br. natomiast, rakieta Długi Marsz 6A wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę Yaogan 40, który jak podała Chińska Korporacja Nauk Lotniczych i Technologii (China Aerospace Science and Technology Corporation; CASC), "będzie wykorzystywany do badania środowiska elektromagnetycznego i powiązanych testów technicznych". W przypadku Yaogan 40 możemy jednak przypuszczać, że był to cięższy ładunek niż pozostałe wymienione satelity.

Rakieta Długi Marsz 6A jest bowiem znacznie większym systemem niż bazowy Długi Marsz 6. Jest wysoka na 50 m, a jej masa startowa wynosi 530 t. Długi Marsz 6A cechuje się czterema rakietami pomocniczymi zasilanymi stałym materiałem pędnym i stopniem głównym na paliwo ciekłe. W porównaniu ze wspomnianymi Długi Marsz 2D lub 4C, wersja ta posiada większe możliwości wynoszenia ładunków użytecznych na orbitę.

Czytaj też

Jak już zostało wspomniane na początku, wykorzystanie satelitów Yaogan jest owiane tajemnicą, natomiast zdecydowanym wsparciem dla wojska jest utworzenie nowej bazy wojskowej, mającej na celu zwiększenie świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej. Jak możemy przeczytać w dokumencie amerykańskiego think tanku China Aerospace Studies Institute , "Baza 37 będzie odpowiedzialna za identyfikację, śledzenie i analizę obiektów kosmicznych, w tym za poprawę dokładności krajowego katalogu obiektów kosmicznych". Dodatkowo zadaniem nowej jednostki będzie ocena, czy w przypadku konfliktu zbrojnego na satelity wspierające siły zbrojne Chin oddziałują jakieś zakłócenia spowodowane przez człowieka.

Warto również dodać, że nieodłącznym elementem Space Situational Awareness jest wykrywanie i ostrzeganie przed nadlatującymi pociskami balistycznymi. Think tank twierdzi, że zadanie to również zostało przypisane Bazie 37. Warto jednak podkreślić, że wstępna analiza nie wykryła, aby jednostka obsługiwała satelity wczesnego ostrzegania, natomiast potwierdzono zdolność analizy i integracji danych.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!