Reklama

Technologie wojskowe

Cztery kolejne polskie okręty z dostępem do Internetu

Autor. M.Dura

Marynarka Wojenna ma otrzymać cztery szerokopasmowe terminale satelitarne, które pozwolą polskim okrętom na uzyskiwanie połączeń poprzez satelity o dużej szybkości transmisji danych, zapewniając niezawodną łączność dalekiego zasięgu w najbardziej ekstremalnych warunkach. Wyposażone w ten sposób jednostki pływające będą miały jednocześnie dostęp do Internetu.

Reklama

Agencja Uzbrojenia ogłosiła 14 lipca 2023 roku przetarg realizowany w trybie ograniczonym na dostawę dla polskiej Marynarki Wojennej „Terminali satelitarnych w technologii SATCOM Broadband (protokół TCP IP) – VSAT okrętowy". Termin składania ofert/wniosków przez zainteresowane firmy mija 21 sierpnia 2023 roku o godzinie 10.00.

Reklama

Agencja Uzbrojenia zamierza zakupić w sumie 4 komplety terminali VSAT. Nie ujawniono jednak, na jakie okręty mają one zostać dostarczone. Wiadomo tylko, że sprzęt ma być montowany na terenie zarządzanym przez Komendy Portów Wojennych w Świnoujściu i Gdyni. Dostawa ma być realizowana w dwóch fazach.

Czytaj też

W pierwszym etapie trwającym do 12 miesięcy od podpisania umowy, Wykonawca ma dostarczyć 2 terminale na wskazane okręty oraz:

Reklama

-       zintegrować je z infrastrukturą sieci informatycznych na tych jednostkach pływających;

-       przeprowadzić specjalistyczne szkolenie dla użytkowników i instruktorów (wytypowanych przez MW i DKWOC - Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni);

-       dostarczyć Dokumentację Techniczną;

-       rozbudować Stację Bazową w Gdyni (w Redłowie) w postaci doposażenia i integracji modemu typu SkyWan 5G SR-XSE;

-       uruchomić pasmo X na okrętach wyposażonych w terminale VSAT (3 terminale okrętowe) i urządzenia dla pasma X;

-       dostarczyć analizatory widma.

Czytaj też

W drugiej fazie kontraktu, w terminie od 12 do 24 miesięcy, Wykonawca ma dostarczyć 2 kolejne terminale i:

-       zintegrować je z infrastrukturą sieci informatycznych na tych jednostkach pływających;

-       przeprowadzić specjalistyczne szkolenie dla użytkowników i instruktorów (wytypowanych przez MW);

-       dostarczyć Dokumentację Techniczną;

-       rozbudować Stację Bazową w Gdyni (w Redłowie) w postaci doposażenia i integracji modemu typu SkyWan 5G SR-XSE;

-       doposażyć i uruchomić 2 terminale VSAT do pracy w paśmie X.

Nie podano dokładnej wartości kontraktu, zaznaczając jedynie, że ma być on większy od 431 000 euro. Przypomnijmy jednak, że w dniu 11 stycznia 2017 roku polska firma KenBIT podpisała umowę (wtedy jeszcze z Inspektoratem Uzbrojenia) na modernizację 3 kompletów terminali SATCOM już zamontowanych na okrętach Marynarki Wojennej RP i jednym punkcie stacjonarnym systemu SATCOM jak również na dostawę, montaż i integrację 6 kompletów okrętowych „Terminali satelitarnych w technologii SATCOM BROADBAND – VSAT". Umowa zrealizowana do lipca 2018 roku miała wartość 19.434.000,00 zł.

Terminal satelitarny Ocean TRx4 wykorzystywany m.in. na polskich okrętach
Terminal satelitarny Ocean TRx4 wykorzystywany m.in. na polskich okrętach
Autor. Orbit

Polskie okręty wykorzystują głównie terminale satelitarne Ocean TRx od znanego dostawcy tego typu sprzętu izraelskiej firmy Orbit Communication Systems Ltd. Przykładowo na okręcie transportowo-minowym ORP „Poznań" zainstalowano zestaw satelitarny Ocean TRx4 z anteną o średnicy 1,15 m. W ofercie firmy Orbit jest jeszcze wersja TRx7 z anteną o średnicy 2,2 m.

Wszystkie terminale Ocean TRx kupowane dla Marynarki Wojenne są certyfikowane do współpracy z segmentem kosmicznym sojuszniczego systemu łączności satelitarnej SKYNET i zapewniają łączność w ramach misji NATO. Jesteśmy dodatkowo w o tyle dobrej sytuacji, że serwisowaniem pogwarancyjnym sprzętu Orbit zajmuje się polska firma KenBIT, która najprawdopodobniej również złoży swoją ofertę w przetargu rozpoczętym właśnie przez Agencję Uzbrojenia.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. MiP

    To nasze holowniki flagowe w końcu będą miały internet...... 🤣🤣 no nie może być,prasa światowa jeszcze nie podchwyciła tematu

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!