Reklama

Technologie wojskowe

Korea Płn: próba wystrzelenia satelity zakończona niepowodzeniem

Autor. KCNA

W oświadczeniu opublikowanym w mediach państwowych Korea Północna przyznała, że jej rakieta z satelitą szpiegowskim spadła do morza u zachodniego wybrzeża Półwyspu Koreańskiego po tym, jak straciła ciąg po rozdzieleniu pierwszego i drugiego stopnia. W późniejszym czasie armia Korei Południowej ogłosiła, że jest w trakcie wydobywania szczątków, które wpadły do Morza Żółtego.

Reklama

Rakieta z satelitą została wystrzelona około godziny 6:30 rano, czasu lokalnego, z północno-zachodniego obszaru Tongchang-ri na północy kraju, gdzie znajduje się główny ośrodek startów kosmicznych, poinformowało w oświadczeniu Kolegium Szefów Sztabów Korei Południowej. Korea Południowa i Japonia śledziły start rakiety i odnotowały jej zniknięcie z radarów niedługo po starcie. W późniejszym czasie, w środę (31 maja br.) armia Korei Południowej ogłosiła, że jest w trakcie wydobywania szczątków, które wpadły do Morza Żółtego.

Reklama

Wojskowy satelita rozpoznawczy, zwany także szpiegowskim jest jednym z kilku zaawansowanych technologicznie systemów uzbrojenia, które dyktator Korei Północnej Kim Dzong Un zamierza, wbrew rezolucjom ONZ, wprowadzić do swojej armii, obok pocisków wielogłowicowych, atomowego okrętu podwodnego, międzykontynentalnego pocisku balistycznego na paliwo stałe i pocisku hipersonicznego. W ostatnich miesiącach poinformowano również o testach podwodnego drona, zdolnego do przeprowadzenia ataku jądrowego. Warto pamiętać, że Korea Północna przeprowadziła w ubiegłym roku rekordową liczbę prób rakietowych i kontynuuje je również w roku bieżącym.

Czytaj też

Przywódca Korei Północnej powiedział, że umieszczenie pierwszej jednostki satelitarnej wywiadu wojskowego będzie miało kluczowe znaczenie dla wysiłków na rzecz wzmocnienia obrony kraju. Projekt wywołał wiele negatywnych reakcji państw regionu Indo-Pacyfiku.Przeciwko wystrzeleniu satelity działają szczególnie Japonia oraz Korea Południowa. Władze Kraju Kwitnącej Wiśni wezwały Koreę Płn. do powstrzymania się od wystrzelenia satelity i zapowiedział ścisłą współpracę z sojusznikami w tej kwestii.

Reklama

Korea testowała w ubiegłym roku próbną jednostkę, która została wyniesiona na wysokość ok. 500 km nad powierzchnią Ziemi. Prototyp został wyposażony w różnego rodzaju kamery, nadajniki i odbiorniki oraz systemy kontrolne i bazy danych. Eksperci zwrócili jednak uwagę, że opublikowane zdjęcia pozyskane z próbnej misji wykazały niezbyt imponującą rozdzielczość jak dla rozpoznania wojskowego.

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze (1)

  1. ostatni

    Ciekwe. Korea polnocna na 28 miejscu pod wzgdem sily Armii . Z kolei jej przeciwnicy Korea Poludniwa - 6 miejsce, Japonia 5 miejsce. Maja wsztsko stare, z lat 60 i 70 a ich przecwnicy najnowczsijszye co mozna miec > (+ 100 tys amerkanskich zolnerzy w pobizu) Wydatki Korei polncnej to Japnia 46 milarod Dolarow, Korea Pol tez 46 , A polnocna to 4,5 miladra dolarow - czyli równo 10 razy mniej niz Poludniwa. Naewno jest czym straszyc?

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!