Reklama

Obserwacja Ziemi

Rosja wyniosła na orbitę urządzenie do teledetekcji radarowej

Autor. Flickr/Roscosmos

Kilka dni temu Federacja Rosyjska przeprowadziła pomyślne wyniesienie nowego satelity obserwacyjnego, wyposażonego w syntetyczną aperturę radarową SAR o nazwie Kondor FKA nr 1. Jak poinformowały rosyjskie media, urządzenie trafiło na orbitę o wysokości ok. 520 km nad powierzchnią Ziemi, a następnie potwierdzono jego odpowiednie funkcjonowanie. Przewidywany czas operacyjności nowej jednostki satelitarnej Rosji określany jest na okres 5 lat.

Reklama

Ostatnie dni obfitowały w przeprowadzenie lotów orbitalnych w różnych częściach świata. W Stanach Zjednoczonych odbył się start systemu nośnego Falcon 9 z satelitą Arabsat 7B, w Korei Południowej wykonano kolejny start rakiety Nuri, natomiast w Rosji przeprowadzono dwa wyniesienia, z czego jednym z nich był start systemu nośnego Soyuz 2.1a (z dodatkowym górnym stopniem Fregat-M). Celem misji było umieszczenie na orbicie o inklinacji 97° i wysokości ok. 520 km nad Ziemią satelity Kondor FKA nr 1, który został wyposażony w technologię SAR. Miejscem startu był kosmodrom Wostocznyj, znajdujący się na wschodzie Federacji Rosyjskiej.

Reklama

Według oficjalnych danych przekazanych mediom przez Roskosmos (rosyjska agencja kosmiczna), urządzenie Kondor FKA zostało zaprojektowane w celu dostarczania danych radarowych o wysokiej i średniej rozdzielczości w paśmie S (częstotliwość 2 do 4 Ghz) dla rozwoju społeczno-gospodarczego Federacji Rosyjskiej i ma zapewnić całodobowe obrazowanie powierzchni Ziemi, w tym rosyjskiej Arktyki, niezależnie od warunków pogodowych. Wiemy natomiast, że technologia SAR może być przeznaczona nie tylko do użytku cywilnego, ale również wojskowego, co dobrze pokazała nam trwająca agresja militarna Rosji na terenach Ukrainy. Obserwując zatem obecną sytuację międzynarodową można stwierdzić, że jego celem będzie wsparcie wywiadowcze rosyjskiego wojska.

Czytaj też

Z dostępnych źródeł wynika, że drugi z satelitów Kondor-FKA zostanie wystrzelony w przyszłym roku. Początkowo wyniesienie obu jednostek zaplanowano na lata 2018-2019, ale wystrzelenie pierwszego satelity zakończyło się pięcioletnim opóźnieniem. Kolejne urządzenia owego systemu mają polecieć na orbitę w latach 2029-2030. Poinformowano także, że obecnie opracowywana jest ulepszona wersja o nazwie Kondor-FKA-M (z radarem o rozdzielczości do 0,5 m), której wystrzelenie spodziewane jest w okolicach 2030 roku. Warto także przypomnieć, że pierwszy satelita z serii Kondor trafił na orbitę jeszcze w 2013 r., natomiast dwa lata później został oznaczony jako nieoperacyjny, aby kilka lat później ulec deorbitacji.

Reklama

Opisywane wystrzelenie to dopiero 8. start orbitalny przeprowadzony przez Federację Rosyjską w obecnym roku kalendarzowym oraz 5. wykonany przy użyciu rakiety nośnej Sojuz2.1a. Sankcje zarówno te nałożone w 2014 r., jak i w tym roku, znacząco uderzyły w możliwości rosyjskiego sektora kosmicznego, a jego rozwój został spowolniony, co widać m.in. w ilości przeprowadzonych lotów systemów nośnych. Rosyjska agresja militarna prowadzona na terytorium Ukrainy powoduje, że kraj ten zwiększa swoje możliwości wojskowe, wykorzystując przy tym domenę kosmiczną, a nowe urządzenie średnio-rozdzielcze może stanowić pewnego rodzaju wsparcie w owym konflikcie.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!