Reklama

Technologie wojskowe

Miliony na wykrywanie i śledzenie obiektów w przestrzeni kosmicznej

Autor. Northrop Grumman

Siły Kosmiczne USA ogłosiły nową inwestycję. Jej celem jest budowa nowego radaru do wykrywania i śledzenia obiektów w przestrzeni kosmicznej z terenu Wielkiej Brytanii. Łączna wartość przyznanego kontraktu to 200 mln USD.

23 sierpnia br. amerykańskie siły kosmiczne (U.S. Space Force; USSF) ogłosiły przyznanie wielomilionowego kontraktu firmie Northrop Grumman, którego celem jest budowa nowego radaru do całodobowego wykrywania i śledzenia obiektów w przestrzeni kosmicznej, bez względu na warunki pogodowe. Nowa konstrukcja zostanie umieszczona na terenie Wielkiej Brytanii.

Reklama

Jest to efekt międzynarodowego porozumienia Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii, które zostało zawarte pod koniec ubiegłego roku. Inicjatywa o nazwie Deep Space Advanced Radar Capability (DARC) ma na celu budowę radarów na terytorium państw-stron oraz wzajemną wymianę informacji. Z komunikatu prasowego z grudnia 2023 r. wynika, że porozumienie będzie obowiązywać przez 22 lata.

Warto zauważyć, że umowa dotyczy obiektu w drugiej lokalizacji. Pierwszy z nich jest obecnie przygotowywany w Australii Zachodniej (również budowany przez Northrop Grumman). Ma on rozpocząć swoje obserwacje w 2026 r. Z kolei trzeci z radarów będzie umieszczony w Stanach Zjednoczonych. Radary będą skupiały się na obiektach, znajdujących się na orbicie geostacjonarnej (GEO) czyli na wysokości blisko 35 tys. km nad Ziemią.

Obecnie nie podano terminu oddania radaru w Wielkiej Brytanii do użytku. W pierwszej kolejności brytyjskie ministerstwo obrony przeprowadzi ocenę środowiskową, niezbędną do uzyskania zgody na przebudowę koszar Cawdor Barracks (Walia). Media opisują, że lokalni mieszkańcy i aktywiści wyrazili obawy dotyczące potencjalnych skutków instalacji radaru. Jedna władze zapewniają, że prace będą zgodne z normami bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Reklama

Warto przypomnieć, że Deep Space Advanced Radar Capability to również projekt, który z założenia wzmacnia współpracę Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii w ramach AUKUS. Jest to trójstronne porozumienie Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz Australii, podpisane we wrześniu 2021 r.

Jego celem ma być „wspólna ochrona bezpieczeństwa i stabilności w regionie Indo-Pacyfiku”. Jednym z założeń sojuszu jest współpraca wspomnianych państw przy różnego rodzaju zakupach zbrojeniowych. Przykładem jest pomoc brytyjsko-amerykańska przy zakupie floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym dla Australii.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!