Technologie wojskowe
Miliony na wykrywanie i śledzenie obiektów w przestrzeni kosmicznej
Siły Kosmiczne USA ogłosiły nową inwestycję. Jej celem jest budowa nowego radaru do wykrywania i śledzenia obiektów w przestrzeni kosmicznej z terenu Wielkiej Brytanii. Łączna wartość przyznanego kontraktu to 200 mln USD.
23 sierpnia br. amerykańskie siły kosmiczne (U.S. Space Force; USSF) ogłosiły przyznanie wielomilionowego kontraktu firmie Northrop Grumman, którego celem jest budowa nowego radaru do całodobowego wykrywania i śledzenia obiektów w przestrzeni kosmicznej, bez względu na warunki pogodowe. Nowa konstrukcja zostanie umieszczona na terenie Wielkiej Brytanii.
Jest to efekt międzynarodowego porozumienia Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii, które zostało zawarte pod koniec ubiegłego roku. Inicjatywa o nazwie Deep Space Advanced Radar Capability (DARC) ma na celu budowę radarów na terytorium państw-stron oraz wzajemną wymianę informacji. Z komunikatu prasowego z grudnia 2023 r. wynika, że porozumienie będzie obowiązywać przez 22 lata.
Warto zauważyć, że umowa dotyczy obiektu w drugiej lokalizacji. Pierwszy z nich jest obecnie przygotowywany w Australii Zachodniej (również budowany przez Northrop Grumman). Ma on rozpocząć swoje obserwacje w 2026 r. Z kolei trzeci z radarów będzie umieszczony w Stanach Zjednoczonych. Radary będą skupiały się na obiektach, znajdujących się na orbicie geostacjonarnej (GEO) czyli na wysokości blisko 35 tys. km nad Ziemią.
Our watch in deep space is strengthened with the Deep-Space Advanced Radar Capability (DARC) Site 2 award by @USSF_SSC, following our previous competitive award of Site 1. https://t.co/Ch7JQnzUpC 🌌
— Northrop Grumman (@northropgrumman) August 26, 2024
Image Credit: Northrop Grumman pic.twitter.com/SasT6pFD93
Obecnie nie podano terminu oddania radaru w Wielkiej Brytanii do użytku. W pierwszej kolejności brytyjskie ministerstwo obrony przeprowadzi ocenę środowiskową, niezbędną do uzyskania zgody na przebudowę koszar Cawdor Barracks (Walia). Media opisują, że lokalni mieszkańcy i aktywiści wyrazili obawy dotyczące potencjalnych skutków instalacji radaru. Jedna władze zapewniają, że prace będą zgodne z normami bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
Warto przypomnieć, że Deep Space Advanced Radar Capability to również projekt, który z założenia wzmacnia współpracę Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii w ramach AUKUS. Jest to trójstronne porozumienie Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz Australii, podpisane we wrześniu 2021 r.
Jego celem ma być „wspólna ochrona bezpieczeństwa i stabilności w regionie Indo-Pacyfiku”. Jednym z założeń sojuszu jest współpraca wspomnianych państw przy różnego rodzaju zakupach zbrojeniowych. Przykładem jest pomoc brytyjsko-amerykańska przy zakupie floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym dla Australii.