Reklama

Technologie wojskowe

Northrop Grumman przetestował silnik do ICBM nowej generacji

Wizualizacja pocisku LGM-35 Sentinel
Wizualizacja pocisku LGM-35 Sentinel
Autor. Northrop Grumman

W ostatnich dniach amerykański koncern Northrop Grumman poinformował o przeprowadzeniu testu statycznego silnika w drugim stopniu międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) nowej generacji. LGM-35A Sentinel ma zastąpić obecnie wykorzystywane pociski Minuteman III.

Reklama

W czwartek, 16 stycznia br. amerykański koncern Northrop Grumman opublikował komunikat informujący o przeprowadzonym teście statycznym silnika na paliwo stałe, który zostanie umieszczony w drugim stopniu międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) nowej generacji - LGM-35A Sentinel. Według dostępnych informacji, inżynierowie analizują obecnie wydajność silnika w kontekście dopracowania projektu.

Reklama

Warto zaznaczyć, że była to druga próba z planowanej serii. W marcu 2023 r. przeprowadzono bowiem test silnika w pierwszym stopniu LGM-35A Sentinel. Kontrakt na zaprojektowanie i opracowanie następcy obecnie wykorzystywanego ICBM - Minuteman III - został przyznany firmie Northrop Grumman przez Siły Powietrzne USA w 2020 r. Wartość zamówienia wyniosła wówczas ponad 13 mld USD.

Czytaj też

Program Sentinel jest jednym z najważniejszych priorytetów amerykańskiego Departamentu Obrony. Przedstawiciele US Air Force (USAF) opisywali, że powstanie nowego, międzykontynentalnego pocisku balistycznego LGM-35A Sentinel ma zapewnić ciągłość strategicznego odstraszania i w znacznym stopniu unowocześni naziemną część amerykańskiej triady nuklearnej. ICBM nowej generacji powinny trafić do baz wojskowych F.E. Warren w stanie Wyoming, Malmstrom w Montanie oraz Minot w Dakocie Północnej.

Reklama
Wizualizacja pocisku LGM-35 Sentinel
Wizualizacja pocisku LGM-35 Sentinel
Autor. US Air Force

Ten system będzie wysoce odpornym i skutecznym środkiem odstraszającym, który zapewni nam i naszym sojusznikom globalną stabilność na nadchodzące dziesięciolecia.” - oznajmił gen. A. Cotton, będący szefem Dowództwa Strategicznego Stanów Zjednoczonych (United States Strategic Command).

Czytaj też

Pomimo trwających prac, wojskowi w Stanach Zjednoczonych mają poważne obawy dotyczące programu Sentinel. Według informacji podanych przez portal Spacenews.com, Siły Powietrzne USA szacowały, że ICBM nowej generacji będzie operacyjny do 2030 r., natomiast obecnie wskazuje się na możliwe opóźnienia. Pierwotnie cena za 400 pocisków wynosiła 96 mld USD, natomiast istnieją również poważne obawy o wzrost kosztów.

Źródło: Northrop Grumman / Spacenews.com / Space24.pl

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!