Reklama

Technologie wojskowe

Obawy Pentagonu: „Chiny większym zagrożeniem niż Rosja”

Fot. Nathan Hughes Hamilton/Flickr/CC BY 2.0
Fot. Nathan Hughes Hamilton/Flickr/CC BY 2.0

Podczas konferencji AFA Warfare Symposium zorganizowanej na początku marca br. przez amerykańskie stowarzyszenie Air Force Association (AFA) skupiono się m.in. na bezpieczeństwie narodowym w domenie kosmicznej. Sekretarz Sił Powietrznych Frank Kendall oznajmił podczas swojego wystąpienia, że Chiny są w tym momencie znacznie większym zagrożeniem niż Rosja.

Reklama

Jak podał SpaceNews, tegoroczna zorganizowana w USA przez Air Force Association (AFA) konferencja odbyła się w świetle rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Sympozjum swoją tematyką poruszyło plany dotyczące przyszłych działań Sił Powietrznych i Sił Kosmicznych USA oraz nowej strategii amerykańskiego bezpieczeństwa narodowego. Sekretarz Departamentu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Frank Kendall w jednym ze swoich wystąpień poruszył teoretyczny konflikt, jaki miałby miejsce w przestrzeni kosmicznej.

Reklama

Poinformował on, że jednym z elementów, jakie znajdą się w najbliższej ustawy budżetowej, jest zwiększenie ochrony dla amerykańskich satelitów wobec rozwijanej chińskiej broni antysatelitarnej. Podkreślił, że ChRL w kosmicznej rywalizacji są w tym momencie znacznie większym zagrożeniem niż Federacja Rosyjska. "Chiny [jako państwo - przyp. red.] z ambicjami regionalnymi, globalnymi oraz zasobami do ich realizacji i represyjnym autorytarnym systemem rządów są największym wyzwaniem dla bezpieczeństwa narodowego" - oznajmił Frank Kendall.

Czytaj też

Nie ma wątpliwości, że głównym konkurentem USA w kwestii podboju kosmosu jest właśnie Państwo Środka. Postęp technologiczny, który miał miejsce na przestrzeni ostatnich 30 lat w tym kraju wyraźnie martwi amerykańskie władze, które obserwują postępy wschodnich rywali ze szczególną uwagą. W przeciwieństwie do Rosji, Chińska Republika Ludowa dysponuje przede wszystkim większymi funduszami, a także potężniejszą gospodarką.

Reklama
Autor. U.S. Air Force

"Stany Zjednoczone i sojusznicy rozwijają w przestrzeni kosmicznej dziedziny takie jak wywiad satelitarny, komunikacja, nawigacja, detekcja celów oraz systemy wczesnego ostrzegania. Nasi potencjalni przeciwnicy stworzyli własne wersje powyższych usług, a także opracowują różne sposoby atakowania naszych systemów" – ostrzegł Sekretarz Sił Powietrznych USA. Zapewnił także, że USAF zrobi wszystko, aby jak najszybciej dokonać niezbędnych modernizacji celem zapewnienia bezpieczeństwa w świetle stale rosnących zagrożeń w domenie kosmicznej.

Czytaj też

Aby osiągnąć tenże cel zostały przez niego przedstawione najważniejsze kwestie jakie są realizowane i jakie będą do realizacji w najbliższej przyszłości. Tutaj zaliczymy m.in. rozwój nowych satelitów wczesnego ostrzegania, osiągnięcie gotowości operacyjnej zaawansowanego systemu zarządzania walką (ABMS) oraz wdrożenie do służby nowych bombowców strategicznych B-21 Raider. Trwająca rosyjska agresja zbrojna na terytorium Ukrainy tylko wzmacnia w twierdzeniu dowództwa USAF i Sił Kosmicznych USA, jak ważne jest modernizowanie systemów obronnych, zarówno na Ziemi, jak i w powietrzu oraz przestrzeni kosmicznej.

Reklama

Komentarze

    Reklama