Reklama

Technologie wojskowe

Rosja: kolejny satelita rozpoznawczy na orbicie

Autor. Flickr\Roskosmos

Federacja Rosyjska zwiększa świadomość sytuacyjną dzięki nowym instrumentom umieszczanym w przestrzeni kosmicznej. W związku z pomyślnie przeprowadzonym startem systemu nośnego Sojuz 2.1a z Plesiecka na orbitę został wyniesiony kolejny satelita wojskowy Bars-M 3. Należy on do rodziny instrumentów cyfrowej obserwacji Ziemi, która liczy już trzy urządzenia.

Reklama

Start został przeprowadzony 19 maja 2022 r. o godz. 10:03 czasu polskiego z kosmodromu Plesieck w północno-zachodniej Rosji. Systemem nośnym odpowiedzialnym za dostarczenie na orbitę satelity optoelektronicznego Bars-M 3 była jedna z najnowszych wersji rodziny rakieta Sojuz 2.1a, która po niespełna 10 min. umieściła instrument na wstecznej orbicie (97.7°) o inicjalnej wysokości 462 km (w późniejszym czasie podwyższonej do docelowej ok. 550 km) nad Ziemią. Był to już 5. rosyjski start orbitalny w tym roku na potrzeby Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Kilka tygodni wcześniej doszło do debiutu nowej rakiety Angara 1.2, która także posłużyła do wystrzelenia na wojskowego satelity.

Reklama
YouTube cover video
Reklama

Choć pełne informacje na temat zawartości ładunku nie zostały ujawnione, istnieje dużo poszlak wskazujących, że wystrzelony obiekt to trzeci rosyjski satelita rozpoznania optycznego typu Bars-M, który ma zapewnić rosyjskiemu wojsku precyzyjne obrazowanie powierzchni Ziemi. Satelity te mają zastąpić starą serię Jantar-1KFT (Kometa) oraz wycofaną serię Bars. Nowa rodzina instrumentów ma się cechować wyższą żywotnością oraz zapewnić o wiele większą dokładność (rozdzielczość przestrzenną na poziomie jednego metra). Pierwszy Bars-M został umieszczony na właściwej pozycji w lutym 2015 r., również przy pomocy Sojuza-2.1a, natomiast drugi został uruchomiony zaledwie rok później.

Czytaj też

Satelity Bars-M są opracowywane i produkowane przez państwowe biuro konstrukcyjne CSKB-Progress, która otrzymało zlecenie od Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Nowo wystrzelone urządzenie otrzymało oznaczenie Kosmos 2556. Każdy satelita z serii Bars-M ma masę około 4 t i według zapewnień rosyjskich władz jest przystosowany do pracy przez min. 5 lat. Dostępne informacje nt. dwóch wcześniej wystrzelonych urządzeń wskazują na to, że instrumenty zakończyły swoje funkcjonowanie, pozostają nieaktywne, a ich orbita ulega stopniowej degradacji.

Czytaj też

Opisywane wydarzenie było już 61. lotem orbitalnym systemu nośnego Sojuz 2.1a w historii, a także już 7. startem przeprowadzonym przez Rosję w obecnym roku. Rosyjskie działania militarne prowadzone na terenach Ukrainy powodują, że kraj ten zwiększa swoje możliwości wojskowe, wykorzystując przy tym domenę kosmiczną, a nowe urządzenie średnio-rozdzielcze może stanowić pewnego rodzaju wsparcie w owym konflikcie.

Reklama

Komentarze

    Reklama