Reklama

Technologie wojskowe

Rosyjski Sarmat coraz bliżej wejścia do służby

Autor. MO Rosji

Agencja prasowa TASS informuje o zbliżającym się wejściu do służby w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej nowego pocisku balistycznego ICBM RS-28 Sarmat. Z dostępnych informacji wynika, że Sarmat miałby swoimi możliwościami przewyższać pozostałe systemy znajdujące się w rosyjskim arsenale, przenosząc hipersoniczne głowice manewrujące Awangard.

Reklama

Decyzja o szybkim wprowadzeniu pocisków balistycznych jest najpewniej pokłosiem przeprowadzonego w kwietniu udanego ważnego testu systemu balistycznego RS-28 Sarmat, znanego także w nomenklaturze NATO pod nazwą Satan 2. Jak informował TASS będzie on przystosowany do przenoszenia głowic MIRV oraz hipersonicznych efektorów Awangard. Zdaniem szefa Roskosmosu Dmitrija Rogozina opisywany system trafi do uzbrojenia rosyjskich Wojsk Rakietowych Przeznaczenia Strategicznego późną jesienią bieżącego roku, przy czym pocisk do tego czasu w dalszym stopniu będzie ewaluowany.

Reklama

W czasie minionego i głośnego testu z 20 kwietnia w kosmodromie Plesieck dokonano oceny poprawności systemu jak i wprowadzonych nowych rozwiązań technicznych. Próba zakończyła się sukcesem, gdyż system trafił w wyznaczone cele oddalone o kilka tys. km. Wydarzenie zostało odebrane przez kraje zachodnie jako próba zastraszenia ich, celem zaniechania wspierania Ukrainy w wojnie z Rosją.

Czytaj też

Pocisk ma być zdolny do przenoszenia do 10 ciężkich głowic jądrowych lub 15 lżejszych, czyli ok. 10 t ładunku bojowego, w dowolne miejsce na świecie. Po zakończeniu wszystkich niezbędnych testów Sarmat oficjalnie wejdzie do służby w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. W związku ze swoim zasięgiem oraz zdolności przenoszenia hipersonicznych efektorów Sarmat jest uznawany za najbardziej niebezpieczny ICBM.

Reklama

Rosjanie deklarują, że Sarmat będzie mógł razić cele oddalone 18 tys. km, poruszając się z maksymalną prędkością 8273 km/h. Powstał w celu zastąpienia wcześniejszego systemu (jeszcze sowieckiego) R-36M2 Wojewoda (NATO: Satan). Był on uznawany dotąd za nadrzędny ICBM w rosyjskim arsenale jądrowym, lecz przed laty Władimir Putin przedstawiał nową broń, jako "najpotężniejszy system strategiczny na świecie". W związku z tym, że będzie on w stanie przenosić hipersoniczne pociski manewrujące Awangard (z głowicą bojową o mocy do 2 megaton). Oznacza to, że głowice będą mogły uderzyć w cel w sposób niemal niespostrzeżony, omijając rakietowe systemy obrony przeciwlotniczej.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama