Reklama

Technologie wojskowe

Siły Kosmiczne USA nawiązały współpracę z firmami z Indii

Autor. AFRL (Courtesy Image / Adobe Stock)

Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych w Stanach Zjednoczonych ogłosiło podpisanie nowych umów o współpracy badawczo-rozwojowej pomiędzy Siłami Kosmicznymi USA a indyjskimi firmami. Zgodnie z komunikatem podanym przez stronę amerykańską, współpraca ma na celu opracowanie rozwiązań technologicznych z zakresu obserwacji Ziemi oraz zwiększenia świadomości sytuacyjnej w kosmosie.

Reklama

W czwartek, 26 października br. na stronie internetowej Laboratorium Badawczego Sił Powietrznych w Stanach Zjednoczonych (Air Force Research Laboratory; AFRL) pojawił się komunikat dotyczący podpisania nowych umów o współpracy badawczo-rozwojowej (Cooperative Research and Development Agreement; CRADA) pomiędzy Siłami Kosmicznymi USA a indyjskimi firmami - 114AI oraz 3rd ITECH. Według dostępnych informacji, współpraca ma na celu opracowanie rozwiązań technologicznych z zakresu obserwacji Ziemi oraz zwiększenia świadomości sytuacyjnej w kosmosie.

Reklama

Jak poinformowało AFRL, 114AI to indyjski start-up, zajmujący się wykorzystaniem sztucznej inteligencji do opracowania oprogramowania dual-use, które ma na celu zwiększenie świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej. 3rd ITECH zajmuje się natomiast półprzewodnikami oraz sensorami i czujnikami obrazowania. Indyjskie podmioty będą współpracować z należącym do AFRL - Space Vehicles Directorate. Warto zauważyć, że to pierwsze tego typu umowy zawarte przez Siły Kosmiczne USA z firmami niepochodzącymi ze Stanów Zjednoczonych.

Czytaj też

CRADA, jak wskazuje Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych w Stanach Zjednoczonych, to element inicjatywy Prezydenta Joe Bidena, która ma na celu zwiększenie i pogłębienie współpracy z Indiami na poziomie uniwersytetów, firm lub think tanków. Porozumienie wpisuje się w ogłoszony w czerwcu br. przez Prezydenta Bidena i premiera Indii Narendry Modiego India-U.S. Defense Acceleration Ecosystem (INDUS-X), która zakłada pogłębienie współpracy technologicznej.

Reklama

AFRL dodaje, że INDUS-X obejmuje różne cele krótko-, średnio- i długoterminowe. Cele krótkoterminowe to nawiązywanie kontaktów i współprac pomiędzy podmiotami z USA oraz Indii. Cele średnioterminowe zakładają z kolei wsparcie dla start-upów z branży obronnej, tzn. włączenie ich do globalnego łańcucha dostaw, tworzenie środowiska do rozwoju i przeprowadzania testów nowych rozwiązań. Zwieńczeniem tego wszystkie, a zaraz celem długoterminowym jest stworzenie Indo-U.S. Joint Innovation Fund, czyli inicjatywy mającej na celu m. in. złagodzenie przepisów dotyczących rozwoju i handlu transgranicznego.

Czytaj też

Stany Zjednoczone dostrzegają możliwości Indii w zakresie opracowywania nowych technologii oraz eksploracji kosmosu. Zawarte porozumienia są dowodem na chęć pogłębionego partnerstwa z państwem, które już dzisiaj znajduje się w czołówce wyścigu kosmicznego. Indie posiadają kadrę wykwalifikowanych inżynierów, którzy opracowują nie tylko technologię do użytku wojskowego, ale również w celach eksploracji kosmosu.

Przypomnijmy, że jeśli chodzi o eksplorację kosmosu, jeszcze w czerwcu br. Indie podpisały porozumienie Artemis Accords, czyli międzynarodową umowę określającą ramy współpracy w cywilnej eksploracji i pokojowym wykorzystaniu Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich. Wówczas premier Modi skomentował, że ”dla partnerstwa Indii i Ameryki nawet niebo nie jest granicą”.

Źródło: Air Force Research Laboratory / Space24.pl

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!