Reklama

Technologie wojskowe

Szef firmy z technologią kosmiczną oskarżony o szpiegostwo dla Rosji

rosja
Autor. Simon Lee/Flickr/CC BY 2.0

Nikos Bogonikolos, obywatel Grecji i prezes firmy Aratos, zajmującej się technologiami satelitarnymi został aresztowany 9 maja br. w Paryżu za rzekome szpiegostwo na rzecz Rosji i przekazywanie temu państwu wrażliwych technologii amerykańskich, co zostało potwierdzone przez dokumenty FBI oraz Departament Sprawiedliwości. Zgodnie z informacjami podanymi przez stronę amerykańską, Bogonikolos pozostaje w areszcie do czasu rozstrzygnięcia postępowania ekstradycyjnego.

Reklama

We wtorek, 9 maja br. w Paryżu został aresztowany 59-letni Nikolaos “Nikos” Bogonikolos. Mężczyzna pochodzący z Grecji był prezesem firmy Aratos Group z oddziałami w Holandii i Grecji, zajmującej się technologią satelitarną, natomiast oskarżenia dotyczą rzekomego szpiegostwa na rzecz Rosji i przekazywanie temu państwu sprzęt wojskowy. Dowody na tego typu działanie Bogonikolosa zostały zawarte w dokumentach Federalnego Biura Śledczego (FBI) oraz Departamentu Sprawiedliwości.

Reklama

Według zastępcy dyrektora FBI, Bogonikolos spiskował z siecią firm zaaranżowanych przez rosyjskie służby wywiadowcze w celu nabycia, a następnie przemytu amerykańskich technologii wojskowych i podwójnego zastosowania w celu wsparcia rosyjskiego sektora obronnego i bezpieczeństwa. Mężczyzna został zwerbowany przez Rosję już w 2017 r. jako agent ds. zamówień publicznych w Rosji, po czym poproszono go, aby odbył samotną wizytę do Moskwy, ponieważ jak określono w oficjalnych źródłach "agenda będzie bardzo delikatna". Warto również dodać, że pozwany podpisał dokument, który określał, że technologia dla Amerykanów nie zostanie przekazana do żadnej innej strony, co tym samym oznacza, iż Aratos powinna być ostatnim użytkownikiem danego sprzętu.

Czytaj też

Sprzęt przekazywany Rosjanom przez Bogonikolosa dotyczył szeroko pojętego obszaru bezpieczeństwa, natomiast zastępca dyrektora FBI dodał, że obejmował to również komponenty mające zastosowanie w komunikacji kosmicznej, kryptograficznej a także do testowania broni nuklearnej. To, co wydaje się niezwykle ciekawe to fakt, że w 2021 r. firma Aratos Systems BV, jedna ze spółek zależnych Aratos Group, była jednym z finalistów konkursu NATO Innovation Challenge, m.in. za pomysł wykorzystania sztucznej inteligencji w satelitach lub statkach kosmicznych.

Reklama

Warto również dodać, że afera szpiegostwa dla Rosji w Holandii była również poruszana w przeszłości, o czym informował portal informacyjny DutchNews . W jednym z wywiadów dla holenderskiej gazety Financieele Dagblad, szef Wojskowej Służby Wywiadu (MIVD) Holandii, Jan Swillens stwierdził, że rosyjski wywiad wojskowy GRU utworzył w europejskim państwie kilka firm, które dla przykrywki kupują technologię od nieświadomych firm holenderskich, a następnie przemycają ją do Rosji.

Czytaj też

Bogonikolos jest obecnie w stanie oskarżenia, a instytucje amerykańskie oczekują na zakończenie procesu postępowania ekstradycyjnego. Jak podaje Biuro Prokuratora Stanów Zjednoczonych dla Wschodniego Okręgu Nowego Jorku, zarzuty nie oznaczają jednak zakończenia sprawy, a jedynie początek procesu karnego. Pomimo tego strona amerykańska wyraziła aprobatę dla wszelkich instytucji, w tym władzom francuskim i holenderskim za ich niezbędną pomoc w sprawie.

Źródło: Biuro Prokuratora Stanów Zjednoczonych dla Wschodniego Okręgu Nowego Jorku

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!