Reklama

Technologie wojskowe

Szef MON zapowiada powstanie komponentu satelitarnego

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz
Autor. Jakub Borowski, Defence24.pl

Podczas sejmowej komisji obrony, szef MON poinformował o trwających pracach nad przygotowaniem dokumentów strategicznych, które pozwolą zaprogramować dalszą modernizację wojska. Wśród zapowiedzi ministra znalazł się również planowany komponent satelitarny.

Szef MON zaakcentował, że polskie wojsko wymaga całkowitej transformacji. Dodał, że trwają przygotowania do powołania nowego dowództwa ds. transformacji wojska, a w planach jest m.in. wyznaczenie zastępcy szefa SGWP odpowiedzialnego za ten obszar „tak, żeby ten proces był koordynowany, a nie rozproszony”. Wśród istotnych zapowiedzi znalazły się również plany nad powołaniem komponentu satelitarnego, który powinny rozpocząć działanie po pozyskaniu zamówionych satelitów zwiadowczych.

W posiedzeniu komisji wziął udział również szef Sztabu Generalnego Wojska Polski, gen. Wiesław Kukuła, który zauważył, że rośnie znaczenie satelitów w rozpoznaniu obrazowym, wymianie danych i pozycjonowaniu. Komponent satelitarny ma „pełnić rolę usługową na potrzeby całych sił zbrojnych”. Usytuowanie dowództw i komponentów będzie zależało od nowego modelu dowodzenia, ale – jak powiedział generał  - „zakładamy że będą pod Sztabem Generalnym i dowództwem operacji połączonych”.

Czytaj też

Przypomnijmy, że w grudniu 2022 r. reprezentująca Skarb Państwa Agencja Uzbrojenia i firma Airbus Defence & Space podpisały umowę na dostawę dwóch satelitów obserwacyjnych wraz ze stacją odbiorczą. Oznacza to, że Siły Zbrojne RP w ciągu najbliższych kilku lat wreszcie wejdą w posiadanie niezależnych satelitarnych systemów rozpoznania obrazowego – elementu obronności kraju, który był postulowany już od kilkunastu lat.

Stanowiące przedmiot umowy systemy satelitarne umożliwią pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie rozpoznania obrazowego (IMINT) z dokładnością do 30 cm. Szczegółowa specyfikacja systemu stanowi informację niejawną. Całkowita wartość umowy to około 575 mln EURO netto, a wyniesienie polskich satelitów w kosmos zostanie zrealizowane do 2027 r. Z kolei już w 2023 r. Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej otrzymały dostęp od zasobów obecnie funkcjonującej satelitów francuskich konstelacji Pleiades Neo.

Reklama

Warto dodać, że równocześnie trwają prace nad systemem Satelitarnej Obserwacji Ziemi MikroGlob, który ma składać się z dwóch podstawowych komponentów: kosmicznego i naziemnego (Centrum Zarządzania Misją, Ładunkiem i system komunikacji). Segment orbitalny złożony byłby z czterech satelitów optoelektronicznych (działających w trybach PAN, R, G, B, NIR), a w planach byłoby także rozszerzenie tej części o urządzenie SAR i naukowo/środowiskowego satelity.

Czytaj też

Projekt MikroGlob jest realizowany przez spółkę Creotech Instruments. 7 grudnia 2023 r. firma poinformowała, że wyniki Studium Wykonalności Przemysłowej dla projektu konstelacji mikrosatelitów optoelektronicznych Ziemi zostały oficjalnie przekazane Agencji Uzbrojenia. Projekt realizowany był przez konsorcjum, którego liderem był Creotech, zaś członkiem Airbus Defence and Space, a jego całkowita wartość wyniosła 6 509 160,00 PLN brutto.

Źródło: PAP / Defence24.pl / Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!