Reklama

Technologie wojskowe

US Space Force inwestuje w nowe silniki rakietowe

Autor. iRocket

Amerykański startup iRocket został wybrany do przeprowadzenia demonstracji opracowywanego silnika rakietowego wielokrotnego użytku dla Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych (U.S. SpaceForce). Wartość umowy między wspomnianą firmą i Dowództwem Sił Kosmicznych USA (U.S. Space Systems Command) została określona na kwotę 1,8 mln USD. Celem prac rozwojowych jest stworzenie małego systemu nośnego, który po lądowaniu będzie gotowy do natychmiastowego, ponownego użycia.

Reklama

W ostatnich tygodniach firma Innovative Rocket Technologies, znana jako iRocket ogłosiła podpisanie kontraktu z Dowództwem Systemów Kosmicznych amerykańskich Sił Kosmicznych, na podstawie którego została zobowiązana do wykonania demonstracji opracowywanego od kilku lat przez iRocket silnika rakietowego wielokrotnego użytku z przeznaczeniem dla małych systemów nośnych. Umowa o wartości 1,8 mln USD jest częścią programu Tactical Funding Increase (TACFI), gdzie rząd i prywatni inwestorzy dzielą się kosztami 50/50.

Reklama

Startup z Nowego Jorku powstał kilka lat temu, gdyż w 2018 roku i na co dzień zajmuje się opracowywaniem silników rakietowych, ale w planach jest także zbudowanie pojazdu nośnego. W ramach opisywanej umowy iRocket będzie musiało przeprowadzić test statyczny rozwijanej jednostki napędowej, trwający mniej więcej 120-180 sekund. Ma to na celu demonstrację silnika (działającego poprzez mieszankę ciekłego tlenu -LOX i paliwa metanowego), zdolnego do wygenerowania ciągu na poziomie 15 t. Będzie to również wymagane do ukończenia projektu małego systemu nośnego o nazwie "Shockwave", który ma zadebiutować w okolicach 2027 r.

Czytaj też

Jak zaznacza firma iRocket, system nośny ma być zdolny do dostarczania ładunków na wiele orbit, w tym LEO, GEO w 24-godzinnym cyklu startowym i będzie mogła być wykorzystywana do misji księżycowych oraz w przedsięwzięciach o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego USA. "Nasza rakieta nośna zaspokaja potrzebę niższych kosztów startu i zwiększonego tempa operacyjnego w dostarczaniu zasobów na orbitę, a ze względu na wysoce kontrolowaną autonomiczną zdolność do pionowego lądowania, pojazd Shockwave zaspokaja również potrzebę szybkiego, bezpiecznego dostarczania ładunków z punktu do punktu na ziemi." - skomentował Asad Malik, założyciel i dyrektor generalny iRocket.

Reklama

Opisywana nagroda jest finansowana w ramach w ramach inicjatywy AFWERX (nadzorowanej przez Siły powietrzne USA), która ma na celu wspieranie innowacyjnych projektów poprzez współpracę sił zbrojnych z małymi przedsiębiorstwami. iRocket zapewnia, że dalsze finansowanie rozwoju opracowywanego silnika pozwoli rakiecie Shockwave na lądowanie zarówno pierwszego, jak i drugiego stopnia i będzie gotowy do natychmiastowego, ponownego użycia, podobnie jak w przypadku silników lotniczych.

Źródło: iRocket/SpaceNews

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama