Reklama

Technologie wojskowe

USA: pocisk Minuteman III zdetonowany nad Pacyfikiem

Fot. Senior Airman Kyla Gifford/U.S. Air Force photo
Fot. Senior Airman Kyla Gifford/U.S. Air Force photo

Amerykańskie Siły Powietrzne (USAF) przeprowadziły test nieuzbrojonego międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) o nazwie Minuteman III. W trakcie próby doszło do nieoczekiwanej anomalii i pocisk musiał zostać zdetonowany. Tym samym test zakończył się niepowodzeniem.

Reklama

1 listopada br. Siły Powietrzne USA wykonały test międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) LGM-30G Minuteman III. W trakcie próby kontrolerzy zostali zmuszeni do zdetonowania rakiety przelatującej nad Oceanem Spokojnym w wyniku nieoczekiwanej usterki, która pojawiła się chwilę po wystrzeleniu. Nie zostało sprecyzowane czego dotyczyła wykryta anomalia, gdyż trwa obecnie dochodzenie w tym zakresie, natomiast poinformowano, że pocisk nie był uzbrojony w głowicę.

Reklama

Mimo problemów oceniono, że test dostarczył wielu cennych danych, które zostaną wykorzystane do korygowania wszelkich błędów w systemie uzbrojenia i ma to zagwarantować trwałą niezawodność oraz większą precyzję. Przypomnijmy, że zdolny do przenoszenia broni jądrowej pocisk Minuteman III, wyprodukowany przez firmę Boeing jest kluczowym elementem strategicznego arsenału amerykańskiej armii. Pocisk ma zasięg ponad ponad 9 660 km i może poruszać się z prędkością około 24 000 km/h. Obecnie USA posiada ok 400 takich pocisków, które są rozmieszczone kolejno w stanie Wyoming, Montanie oraz Dakocie Północnej.

Czytaj też

Warto pamiętać, że firma Northrop Grumman pracuje nad pociskami balistycznymi nowej generacji - LGM-35A Sentinel, które mają trafić do floty Sił Powietrznych USA i tym samym zastąpić starzejącego się Minutemana III. Początkowo USAF koncentrowało się na rozwiązaniu przedłużenia operacyjności Minutemanów poprzez modernizacje, dzięki czemu pociski miały służyć obronie USA aż do 2050 r., lecz ze względu na ogromne koszty zdecydowano się na opracowanie nowych rozwiązań. Służba pocisków LGM-35A Sentinel jest obecnie szacowana do końca 2070 r.

Reklama

Amerykanie mają obecnie ok. 450 operacyjnych silosów na rakiety międzykontynentalne, a ok. 400 z nich jest w dyżurze bojowym (z rakietami przygotowanymi do użycia i rozmieszczonymi głowicami). Zgodnie z traktatem New START każdy Minuteman III ma pojedynczą głowicę, choć wcześniej używano wielogłowicowych ładunków MIRV.

Źródła: Reuters, CNBC, Space24.pl

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!