Reklama

Widziane z orbity: Amerykanie odbudowują bazę bombowców

Fot. Staff Sgt. Benjamin Gonsier/USAF.
Fot. Staff Sgt. Benjamin Gonsier/USAF.

Stany Zjednoczone odbudowują historyczną bazę lotniczą na wyspie Tinian. W trakcie II wojny światowej była miejscem stacjonowania bombowców B-29. Postępy w renowacji zostały zarejestrowane za pomocą satelitów komercyjnych.

Portal The Warzone opublikował nowe zdjęcia satelitarne, które przedstawiają postępy w odbudowie amerykańskiej bazy lotnictwa strategicznego (North Field), znajdującej się na wyspie Tinian. Prace renowacyjne obejmują zarówno pasy startowe, jak i inne elementy infrastruktury obiektu, który w czasie II wojny światowej był wykorzystywany do misji bombowców B-29, w tym do ataków atomowych na Hiroszimę i Nagasaki.

Reklama

Postępy w budowie

Zdjęcia satelitarne firmy Planet zostały wykonane między 3 grudnia 2023 r. a 29 stycznia 2025 r. Widać na nich, jak na przestrzeni tego okresu postępowała renowacja obiektu, który jeszcze do niedawna był jedynie opuszczonym lotniskiem z przeszłością o historycznym znaczeniu. Zarośnięte pasy startowe oraz trasy kołowania zyskują teraz nowe życie.

Wyspa znajduje się na zachodnim Pacyfiku. Jej położenie sugeruje, że odbudowa bazy ma na celu zwiększenie zdolności do potencjalnej wojny z nowym przeciwnikiem w tym regionie, a więc z Chińską Republiką Ludową. Państwo Środka nie uznaje Tajwanu jako niepodległego kraju, lecz traktuje go jako swoją zbuntowaną prowincję. Zupełnie inne podejście mają USA, co od lat stanowi źródło spięć między światowymi mocarstwami.

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych i Siły Powietrzne USA współpracują również nad rozbudową innych obiektów lotniczych na wyspie Tinian, w tym międzynarodowego lotniska na południe od North Field. Infrastruktura w tej lokalizacji ma stanowić alternatywę dla bazy Andersen na wyspie Guam w przypadku ataku, wspierając realizowane operacje wojskowe. Warto zauważyć, że Guam jest oddalona o zaledwie ok. 160 km od Tinian.

Reklama

Historia obiektu

Tinian jest jedną z 14 wysp należących do Marianów Północnych, które są pod władzą Stanów Zjednoczonych. Wyspa przechodziła przez ręce hiszpańskie i niemieckie, a po I wojnie światowej została przejęta przez Japonię. W 1944 r. wojska japońskie na Tinian zostały zaatakowane przez Stany Zjednoczone. Znajdujące się tam lotniska wojskowe zostały doszczętnie zniszczone.

Po przejęciu wyspy Amerykanie natychmiast zabrali się za utworzenie tam swojej infrastruktury, która miała wspierać operacje ofensywne w regionie. W pierwszej kolejności naprawiono i wydłużono jeden z pasów startowych lotniska w północnej części wyspy. Niedługo później oddano do użytku kolejne dwa pasy startowe. Po pewnym czasie prawie cały północny kraniec wyspy był zajęty przez amerykańską infrastrukturę wojskową.

Reklama

Czwarty i ostatni z pasów startowych został oddany do użytku w 1945 r. W tym samym roku obiekt został wykorzystany do ataków atomowych na Japonię. Po 1947 r. North Field, zostało opuszczone przez wojsko i przez lata stanowiło jedną z atrakcji turystycznych. Dopiero w latach 20. XXI wieku podjęto decyzje o rozpoczęciu jakichkolwiek prac w celu umożliwienia aktywnego użytkowania obiektu. Jak widać, wojsko chce go ponownie wykorzystać.

Informacje z orbity

Opisywane informacje to kolejny przykład przydatności informacji pozyskiwanych z orbity, nie tylko w trakcie konfliktu. Zdjęcia satelitarne to w dzisiejszych czasach nieodłączny element operacji wojskowych i prowadzenia działań wywiadowczych. Najlepiej widzimy to na przykładzie wojny na Ukrainie, a także poprzez wydarzenia na Bliskim Wschodzie.

Warto jednak pamiętać, że wykorzystanie satelitów podczas konfliktów zbrojnych nie jest niczym nowym. Już w przeszłości mogliśmy się spotkać z wykorzystaniem tej technologii w konfliktach w Zatoce Perskiej w 1991 r., czy w Afganistanie.

Reklama

Obecnie ich skala użycia jest niespotykana. Głównie poprzez dostępność komercyjnych usług obrazujących, z których korzystać mogą nawet cywilne podmioty. W związku z tym, coraz więcej państw decyduje się zwiększać inwestycje w prywatny sektor kosmiczny. Zachęcamy zatem do śledzenia naszej serii „Widziane z orbity”, aby być na bieżąco z kolejnymi wydarzeniami, uwiecznionymi na zdjęciach satelitarnych.

Źródło: The Warzone, Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama