Reklama

Technologie wojskowe

Zacieśnienie współpracy z USA w zakresie bezpieczeństwa kosmicznego

Autor. POLSA

15 lipca w Warszawie prezes POLSA prof. Grzegorz Wrochna spotkał się z dowódcą Space Command USA generałem Jamesem H. Dickinsonem. Celem wizyty było zacieśnienie  współpracy w obszarze Space oraz planów dot. bilateralnych inicjatyw w tym min. w kontekście porozumienia z kwietnia 2019 roku dotyczącego świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej oraz podpisanego w ubiegłym roku porozumienia na poziomie cywilnym Artemis Accords.

Reklama

Spotkanie z szefem zintegrowanego dowództwa operacyjnego pozwoliło na uzyskanie informacji  nt. rozwoju wojskowego potencjału kosmicznego USA oraz współpracy w obszarze kosmicznym na poziomie cywilno-wojskowym. Uczestnicy spotkania rozmawiali na temat współpracy w zakresie udostępniania danych z zakresu świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej, planowanych misji kosmicznych i zwiększenia bezpieczeństwa w tym bezpieczeństwa i stabilności działań w przestrzeni kosmicznej w zakresie planowanych projektów.

Reklama

Prof. Wrochna POLSA przedstawił aktywności realizowane obecnie przez Polska Agencję Kosmiczną w tym projekty oraz priorytety działań związanych z bezpieczeństwem kosmicznym (min. w ramach porozumienia w zakresie wymiany danych o obiektach kosmicznych - Data Sharing Agreement), zaangażowanie w ćwiczenie Global Sentinel, możliwości wynoszenia i loty suborbitalne.

Czytaj też

Wzmocniona obecność sił zbrojnych USA w Polsce w reakcji na sytuację geopolityczną w regionie wymaga koordynacji działań wspieranej  poprzez dostęp do informacji i budowanie świadomości sytuacyjnej. Działania te są realizowane także dzięki wsparciu technologii kosmicznych i technik satelitarnych w tym tych budowanych na relacjach z zagranicznymi partnerami.
Grzegorz Wrochna.
Autor. POLSA

Omówiono także szeroki zakres aktywności na polu międzynarodowej współpracy z organizacjami związanymi z branżą kosmiczną w ramach ESA oraz bilateralnych umów partnerskich w tym min. związanych z podpisanym porozumieniem Artemis Accords.  Prezes POLSA przedstawił także główne domeny aktywności polskiego sektora kosmicznego.

Reklama

Czytaj też

Na spotkaniu poruszono także kwestię uczestnictwa i roli Polski w organizowanym w dniach 24.07-3.08 międzynarodowym wojskowym ćwiczeniu Global Sentinel pod przewodnictwem USA. Tegoroczne wydarzenie ma na celu zwiększenie i wzmocnienie współpracy międzynarodowej oraz wymianę doświadczeń w sferze świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej, bezpieczeństwa lotów kosmicznych oraz korzystania z rozwiązań podwójnego zastosowania w celu wzmocnienia bezpieczeństwa lotów kosmicznych. Aktywności w ramach Global Sentinel będą także stanowić wzmocnienie i rozwinięcie dotychczasowej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.

Autor. POLSA

Spotkanie z gen. Dickinsonem pozwoliło zacieśnić naszą współpracę i wskazać kolejne możliwości udziału Polski w projektach, szczególnie w obszarze szkoleń i wymiany doświadczeń.

Czytaj też

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna

Reklama

Komentarze

    Reklama