Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

USA: pozytywna nota dla projektu ładunku nowych satelitów wczesnego ostrzegania

Fot. Northrop Grumman
Fot. Northrop Grumman

Zespół koncernów Northrop Grumman Corporation i Ball Aerospace poinformował o zakończeniu istotnego etapu ewaluacji koncepcji technicznej czujnika wykrywającego starty pocisków balistycznych. Autorzy projektu sensora liczą, że już za kilka lat stanie się on składnikiem ładunku użytecznego powstających satelitów wczesnego ostrzegania NG-OPIR (Next-Generation Overhead Persistent InfraRed). System ten ma osiągnąć zakładaną operacyjność do końca bieżącej dekady, zastępując w tej roli dotychczas rozwijany amerykański system SBIRS.

Projekt konsorcjum Northrop Grumman Corporation i Ball Aerospace zakładający skonstruowanie specjalnego sensora do nowego systemu satelitarnego wykrywania startów pocisków balistycznych – NG-OPIR przeszedł przez etap oceny, dokonanej przez zleceniodawcę, czyli Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych (US Space Force).

W tym miejscu warto mieć na uwadze, że powyższy zespół nie jest jedynym, który wytypowano do przedstawienia koncepcji technicznej kluczowego elementu nowych satelitów. Drugim z nich jest koncern Raytheon, który prowadzi równolegle prace nad swoim rozwiązaniem tego typu. Wynika to z wymogów stawianych przez Pentagon, by główni producenci wejściowych pięciu satelitów NG OPIR: Northrop Grummani i Lockheed Martin wyłonili podwykonawców do przeprowadzenia prac nad istotnymi komponentami swoich części konstelacji. Wszystko po to, by w późniejszym terminie móc dokonać wyboru najlepszego rozwiązania.

Docelowo, satelity mające być następcami dotychczasowego systemu wczesnego ostrzegania SBIRS mają zadebiutować nie szybciej niż w 2025 roku. Znacznie wcześniej jednak Pentagon będzie musiał podjąć decyzję, którego zespołu czujnik zostanie zintegrowany z satelitą. Czas ma do 2023 roku, by przeprowadzić integrację rzeczonego czujnika z pierwszym satelitą NG-OPIR.

Dopuszczony do dalszego rozwoju projekt techniczny dotyczy segmentu satelitów geosynchronicznych NG OPIR, za których dostawę odpowiada Lockheed Martin. Zlecenie przyznano na podstawie wartego 4,9 mld USD kontraktu ze stycznia bieżącego roku, na produkcję trzech satelitów oraz łączenie ich czujników oraz podzespołów. Pierwszy ładunek z tego zamówienia ma trafić na orbitę w 2025 roku.

Pozostała część kompletowania NG OPIR to dwa satelity na orbitach polarnych. W ubiegłym roku przyznano 2,4 miliarda USD na produkcję, integrację i rozmieszczenie takich instrumentów koncernowi zbrojeniowemu Northrop Grumman. Te z kolei pojawią się na orbicie najwcześniej w 2027 r., jednakże cała konstelacja ma zostać skompletowana w przestrzeni kosmicznej do 2029 roku.

Kontrolę nad amerykańskimi systemami wczesnego ostrzegania sprawuje jednostka Space Delta 4, rozlokowana w bazie sił kosmicznych w Buckley w stanie Kolorado. Jednocześnie zarządza ona dwiema innymi konstelacjami: SBIRS i znacznie starszym Defense Support Program, którego początki sięgają dekady lat sześćdziesiątych XX wieku. Ponadto ma pod swoją komendą radary naziemne, służące również do wychwytywania startów rakiet balistycznych.

W maju br. miał miejsce przedostatni start instrument SBIRS GEO-5. Pomimo pierwotnych ambitnych planów o dalekosiężnym rozwoju konstelacji SBIRS, program przerwano - decyzja ta wynika z tego, że w 2018 roku amerykański rząd przegłosował zakończenie programu z powodów finansowych, skupiając się na nowocześniejszym NG-OPIR. Ostatni start SBIRSa przewidziano na 2022 rok.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!