Reklama

Zagrożenia kosmiczne

Kosmiczne ćwiczenia USA. "Musimy być gotowi na każdy konflikt"

Ilustracja: US Space Force [spaceforce.mil]
Ilustracja: US Space Force [spaceforce.mil]

Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych (USSF; US Space Force) poinformowały o przeprowadzeniu ćwiczeń wojskowych, kładąc nacisk na ewentualną wojnę na orbitach okołoziemskich. W ramach Red Skies 24 personel USSF pozyskał umiejętności niezbędne do reagowania na potencjalne ataki wymierzone w amerykańskie systemy satelitarne.

Reklama

11-15 grudnia 2023 r. Dowództwa Szkolenia i Gotowości Kosmicznej (STARCOM) zorganizowały za pośrednictwem 392. Eskadry Szkolenia Bojowego Sił Kosmicznych USA ćwiczenia wojskowe Red Skies 24, które opierały się na działaniu podczas ewentualnej wojny orbitalnej. W komunikacie US Space Force czytamy, że nadrzędnym celem symulacji było wyposażenie personelu w umiejętności niezbędne do reagowania na potencjalne ataki wymierzone w amerykańskie systemy satelitarne.

Reklama
Autor. US Space Force
Reklama

Red Skies 24 były pierwszymi tego typu ćwiczeniami zorganizowanymi przez Siły Kosmiczne USA, które polegały na taktycznym dowodzeniu i kontrolowaniu dużej floty satelitów. Warto podkreślić, że proces ten był jedynie symulacją, gdyż Siły Kosmiczne USA nie przeprowadzają manewrów wojskowych na orbicie, tj. US Army na poligonie. Do tego celu wymagany jest obszar będący częścią terytorium państwa, natomiast zgodnie z Traktatem o Przestrzeni Kosmicznej z 1967 r. żadna ze stron nie może zgłaszać roszczeń do części kosmosu.

Czytaj też

Jak zauważył dowódca 392. Eskadry Szkolenia Bojowego, Lt. Col. Scott Nakatani, ćwiczenia Red Skies stanowią przełom dla Sił Kosmicznych USA, tworząc środowisko do ćwiczenia umiejętności i planowania, które są niezbędne do ochrony i obrony domeny kosmicznej.

Od tego momentu będziemy rozwijać Red Skies, uwzględniając więcej jednostek w ramach realistycznych scenariuszy dowodzenia i kontroli, z naciskiem na wykonywanie skoordynowanych, zintegrowanych działań kosmicznych.” - dodał Nakatani.

Czytaj też

Działanie skomentowała również Cpt. DeShawna Moore, główna planistka ćwiczeń w 392. Eskadrze Szkolenia Bojowego, która zauważyła, że obecnie infrastruktura w przestrzeni kosmicznej jest niezwykle podatna na zagrożenie, a zatem personel Sił Kosmicznych USA powinni opanować niezbędne umiejętności, aby sprostać wyzwaniom. Musimy być wyposażeni i gotowi na każdy konflikt w, z lub przez przestrzeń kosmiczną. - dodała Moore.

Oprócz ćwiczeń wojny orbitalnej, personel USSF rozwija swoje zdolności w zakresie walki elektronicznej w kosmosie, w tym obrony przed atakami zagłuszającymi sygnał GPS. Przykładem są szkolenia Black Skies, które obyły się w październiku 2023 r. Ćwiczenia Blue Skies skupiają się natomiast na wojnie cybernetycznej i powinny odbyć się w 2024 r.

Źródło: US Space Force / Breakingdefense.com / Space24.pl

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze (1)

  1. PszemcioPL

    Chcą walczyć w kosmosie a nie umieją załatać płd granicy ani wywiązać się z obietnic i obligacji wobec UA... żałosne.

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!