Świat
Budżet obronny USA. Zwiększone fundusze Sił Kosmicznych
14 grudnia br. Izba Reprezentantów przegłosowała coroczny plan wydatków obronnych Stanów Zjednoczonych opiewający na łącznie 883,7 mld USD. Dokument zakłada przeznaczenie 30 mld USD dla amerykańskich sił kosmicznych (USSF; U.S. Space Force).
Przegłosowana w czwartek 14 grudnia br. ustawa zakłada m.in. przeznaczenie 3,6 mld USD na inwestycje obronne w Europie, 14,7 mld w obszarze Indo-Pacyfiku oraz 300 mln na zakup broni dla Ukrainy. Izba przegłosowała plan zdecydowaną większością głosów 310 z 428 kongresmenów. Projekt został wcześniej przyjęty przez Senat, wobec czego ustawa zostanie przekazana prezydentowi do podpisu.
„Wprowadzenie w życie NDAA nigdy nie było tak istotne jak dzisiaj. Ameryka i nasi sojusznicy stoją w obliczu bezprecedensowych i szybko ewoluujących zagrożeń ze strony Chin, Rosji, Iranu, Korei Północnej i organizacji terrorystycznych na całym świecie” - podkreślił przed głosowaniem przewodniczący Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów Mike Rogers.
Warto zaznaczyć, że dokument National Defense Authorization Act (NDAA) zakłada przeznaczenie łącznie 883,7 mld USD na cele obronne, z czego 841,4 dla Pentagonu. To o 28 mld więcej niż w ubiegłym roku, ale o 600 mln poniżej zaleceń Joe Bidena. Z ustawy wynika, że Kongres zgodził się na przeznaczenie 30,1 mld USD na Siły Kosmiczne. Zwraca się także uwagę, że suma jest około 79 mln USD mniejsza niż oczekiwania Joe Bidena.
Czytaj też
Wydatki na Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych są regularnie zwiększane od początku powstania tego elementu sił zbrojnych w 2019 r. Przedstawiciele amerykańskiego wojska podkreślają, że aby sprostać nadchodzącym wyzwaniom i tym samym zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa narodowego, wzrost wydatków na ten cel musi być kontynuowany.
Jako priorytet na najbliższe lata od dawna wskazuje się przede wszystkim zwiększenie zdolności obrony przeciwrakietowej, w tym m.in. modernizację satelitów śledzących w obawie przed rosnącymi zdolnościami Chin oraz Rosji, wspieranie komercyjnych zdolności wynoszenia w przestrzeń kosmiczną, koordynację w realizowaniu działań z innymi dowództw oraz wprowadzenie jednolitego systemu zarządzania personelem, a także przejście na duże konstelacje małych satelitów i zwiększenie częstotliwości ich wystrzeliwania.
Czytaj też
Napięte relacje na linii Pekin-Waszyngton oraz zaostrzenie rywalizacji tych państw w domenie kosmicznej powoduje kolejne obawy przed rozpoczęciem konfliktu zbrojnego. Wiedzą o tym bardzo dobrze przedstawiciele amerykańskiego wojska na wysokich szczeblach, którzy pracują nad nowymi sposobami odstraszania. W ostatnich miesiącach USSF utworzyły nową jednostkę w niemieckiej bazie Ramstein, która wesprze działania prowadzone w Europie oraz Afryce.
W planach jest także utworzenie nowej bazy w Japonii, co ma na celu zwiększenie współpracy wojskowej w regionie Indo-Pacyfiku i oczywistą odpowiedź na zagrożenie stwarzane przez Koreę Północną i właśnie Chiny. Dodatkowo przegłosowana ustawa NDAA zawiera największą dotąd kwotę na tzw. Pacific Deterrence Initiative, czyli program inwestycji w obronność regionu Indo-Pacyfiku - 14,7 mld USD.
NDAA umożliwi także wdrożenie porozumienia partnerstwa AUKUS dotyczącego budowy australijskich okrętów podwodnych o napędzie jądrowym, a także ustanowienie programu szkolenia i wzmacniania sił Tajwanu.
Czytaj też
Źródło: PAP/Breaking Defense/Space24.pl
Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!