Obserwacja Ziemi
Widziane z orbity: rosyjska baza w Abchazji zagrożeniem dla Gruzji
Według informacji podanych przez BBC, w Gruzji rosną obawy dotyczące rozwoju rosyjskiej bazy morskiej w Abchazji, czyli regionu będącego ogniwem sporu już od dziesięcioleci. W ostatnim czasie część parlamentarzystów z gruzińskiego parlamentu zwróciło się do NATO i państw członkowskich UE z prośbą o zajęcia twardego stanowiska wobec planów Moskwy. Rozbudowę bazy morskiej ukazują zdjęcia satelitarne od Planet Labs.
Oczy całego świata skupione są na dwóch regionach globu - Bliski Wschód oraz Ukraina. Kwestia Kijowa wydaje się znacznie poważniejsza dla Polski oraz państw regionu, które stanowczo potępiają działania Rosji w regionie. W ostatnim czasie na łamach BBC pojawił się artykuł dotyczący obaw niektórych parlamentarzystów z Gruzji wobec budowy rosyjskiej bazy morskiej w porcie Ochamchire nad Morzem Czarnym, na terytorium Abchazji. Konstrukcja została pokazana na zdjęciach satelitarnych z lutego 2022 r. i grudnia 2023 r.
"Satellite imagery analysis reveals ongoing efforts by Russia to establish a permanent naval base in the Black Sea port of Ochamchire, evident through recent dredging and construction activities following the full-scale invasion of Ukraine in February 2022."
— FocuSeaTV (@focuseatv) December 13, 2023
Via: BBC pic.twitter.com/KF3XbjNjbm
Jak poinformowało BBC, obawy zostały podniesione przez 50 parlamentarzystów z gruzińskiej opozycji, którzy zwrócili się do NATO oraz państw członkowskich Unii Europejskiej z prośbą o zajęcie twardego stanowiska wobec budowy bazy marynarki wojennej przez Rosję. W komunikacie stanowczo sprzeciwiono się wszelkim działaniom Moskwy, które mają na celu aneksję okupowanych regionów Gruzji.
Czytaj też
Wydaje się jednak, że zdania wśród polityków są podzielone. Ministerstwo Spraw Zagranicznych tego państwa zdecydowanie potępiło tego typu działanie Rosji. Z drugiej strony, Nikoloz Samkharadze, szef gruzińskiej Komisji Spraw Zagranicznych w wywiadzie dla BBC zbagatelizował problem twierdząc, że budowa morskiej bazy może zając co najmniej trzy lata, a zatem stanowi to zagrożenie przyszłości. Tbilisi, dodał, powinno koncentrować się na innych wyzwaniach, tj. ochrona ludności przed porwaniami i morderstwami przy granicach z Abchazją i Osetią Południową.
Budowa morskiej bazy w Ochamchire jest jednak poważnym wyzwaniem skierowanym w stronę bezpieczeństwa Gruzji. Na zdjęciach satelitarnych, w lutym 2022 r. mogliśmy dostrzec jedynie pogłębianie części wybrzeża, natomiast w grudniu br. widoczne są już duże zmiany w ukształtowaniu terenu oraz nowe budynki w głębi lądu.
Czytaj też
W październiku br. portal Politico przywołał wypowiedź przywódcy Abchazji, w której potwierdził podpisanie umowy dotyczącej budowy nowej bazy wojskowej. Aslan Bzhania w rozmowie z dziennikiem Izwiestia powiedział, że projekt ma na celu „zwiększenie zdolności obronnych Rosji i Abchazji”. „Są też rzeczy, o których nie mogę rozmawiać” - dodał Bzhania.
Abchazja, choć kojarzona bezpośrednio z wojną w 2008 r., zerwała stosunki dyplomatyczne z Gruzją już na początku lat 90. XX wieku. W 1993 r. Abchazowie ze wsparciem Rosji oraz czeczeńskich separatystów odzyskali kontrolę praktycznie nad całym terytorium, z którego wygnano tysiące Gruzinów. Kilkudniowa wojna w sierpniu 2008 r., pomimo początkowych sukcesów Tbilisi, nie przyniosła sukcesów i zakończyła się zwycięstwem separatystów. Zarówno Abchazja, jak i Osetia Południowa wciąż pozostają pod dużymi wpływami Moskwy.
Czytaj też
Zobrazowania satelitarne dostarczają danych m.in. z zakresu ruchów wojsk przeciwnika, czy też skali zniszczeń w danym miejscu. Wykorzystanie satelitów komercyjnych jest bardzo dobrze widoczne również w trwającej wojnie na Ukrainie. Dane obrazowe wysokiej rozdzielczości od różnych firm są integralną częścią mapowania, planowania i wsparcia operacyjnego, pomagając dzięki temu użytkownikom końcowym podejmować szybsze i lepsze decyzje oraz oszczędzać życie ludzkie, zasoby i czas.
Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!
bezreklam
"Uważa się, iż proces konsolidacji plemion abchaskich w jedną narodowość rozpoczął się w VII wieku, kiedy do władzy doszła lokalna dynastia Anosydów, zwanych także Leonidami. W 780 roku, wywodzący się z niej władca abchaski, Leon II zjednoczył ziemie .... któremu udało się uniezależnić od Cesarstwa Bizantyńskiego. Przeżywało ono swój rozkwit na przełomie IX i X wieku. Od XII wieku, jako Księstwo Abchazji, cieszyło się ono dość szeroką autonomią, która trwała również po upadku monarchii gruzińskiej i zdobyciu kontroli nad Kaukazem przez Turków osmańskich."