Zagrożenia kosmiczne

RTX wdraża nowy system obserwacji przestrzeni okołoziemskiej

Zdj. podglądowe
Fot. Raytheon

Firma RTX (znana wcześniej jako Raytheon Technologies) poinformowała, że rozpocznie wdrażanie nowego naziemnego systemu obserwacji niskiej orbity okołoziemskiej o nazwie LOCI (Low Earth Orbit Optical Camera Installation). System zostanie rozmieszczony w górach Sierra Nevada Kalifornii i pomoże m.in. zwiększyć poziom świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej.

12 września br. Spółka Raytheon NORSS, która jest częścią firmy RTX (wcześniej Raytheon Technologies) ogłosiła swoje plany wdrożenia nowego systemu naziemnego, który posłuży do obserwacji niskiej orbity okołoziemskiej (Low Earth Orbit - LEO). Nowe rozwiązanie o nazwie LOCI (Low Earth Orbit Optical Camera Installation) zostanie rozmieszczone w USA, a dokładniej w regionie gór Sierra Nevada i będzie obserwować obiekty znajdujące się ok. 1,931 km nad powierzchnią Ziemi, w tym np. śmieci kosmiczne, satelity rządowe i komercyjne statki kosmiczne.

NORSS przez ponad dwa lata testowała opisywany system w Anglii korzystając z wewnętrznych funduszy na badania i rozwój. Warto podkreślić, że w trakcie tego okresu dostarczano dane z LOCI brytyjskiemu Ministerstwu Obrony, co zaspokoiło potrzeby z zakresu świadomości sytuacyjnej w kosmicznym teatrze działań. Podczas londyńskich targów obronnych DSEI, które odbyły się w pierwszej połowie września br. przedstawiciel spółki NORSS zapowiedział, że instalacja systemu w Stanach Zjednoczonych znacząco zwiększy jego możliwości i powinna zostać zakończona do końca października. Zapowiedział także, że w związku z tym pierwsze, nowe dane operacyjne zaczną być dostarczane od listopada.

Czytaj też

Jak opisuje firma RTX w swoim komunikacie prasowym, góry Sierra Nevada są idealną lokalizacją do wdrożenia systemu ze względu na minimalne zanieczyszczenie światłem i pokryciem chmur, co pozwoli LOCI na wykonywanie wysokiej jakości zdjęć przy ograniczonej ingerencji środowiska. "Kolejne lokalizacje na świecie są już przedmiotem dyskusji, ponieważ zespół Raytheon NORSS planuje rozszerzyć swoje możliwości w nadchodzących latach." - dodała firma RTX.

Fot. ESA

"Kosmos już kształtuje nasz sposób życia, a nasza zdolność do monitorowania i wspierania zasobów na orbicie ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że przestrzeń kosmiczna w dalszym ciągu będzie przynosić korzyści technologiczne, które z nią kojarzymy. Dzięki globalnemu wdrożeniu systemu LOCI, technologii, która stawia firmę Raytheon w czołówce technologii kosmicznych, możemy zapewnić naszym partnerom pełniejszy obraz tego, co dzieje się na niskiej orbicie okołoziemskiej." - podkreślił Sean Goldsbrough, dyrektor Raytheon NORSS.

Czytaj też

Warto podkreślić, że świadomość tego, co dzieje się w najbliższym otoczeniu Ziemi jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa, w tym także dla sztucznych satelitów oraz infrastruktury naziemnej. By skutecznie minimalizować ewentualne straty wywołane na przykład kolizją satelitów lub upadkiem dużego kosmicznego śmiecia, trzeba możliwie jak najwcześniej przewidzieć wystąpienie takich sytuacji, dlatego firma ma nadzieję, że instalacja LOCI w USA przyciągnie więcej klientów rządowych i komercyjnych w regionie i zademonstruje korzyści płynące z utworzenia większej liczby lokalizacji na całym świecie.

Źródło: RTX /C4ISRNet/Space24.pl

Komentarze