Strona główna
Chińska kopia Mechazilli. Pozyskano finansowanie
W ostatnich dniach chińska firma Cosmoleap pozyskała finansowanie na rozwój nowej rakiety nośnej wielokrotnego użytku. Zabezpieczone fundusze wesprą także prace nad systemem odzyskiwania. Konstrukcja wygląda jak Mechazilla firmy SpaceX. To kolejny przykład kopiowania amerykańskich technologii przez Państwo Środka.
Ostatnie tygodnie były dla fanów kosmonautyki i technologii kosmicznych szczególnie intersujące. Glównie przez piąty lot testowy systemu nośnego Starship/Super Heavy. Największa rakieta świata zaliczyła kolejny udany lot, natomiast międzynarodową uwagę przykuła próba przechwycenia dolnego stopnia rakiety (Super Heavy) przez ramiona mechanicznej wieży o nazwie Mechazilla.
Ten niezwykle ważny dla firmy Elona Muska etap lotu zakończył się pomyślnie. Większość ekspertów nie dawało zbyt wielu szans na powodzenie, natomiast SpaceX kolejny raz udowodniło, że nie ma dla tej firmy rzeczy niemożliwych. Informacje o sukcesie amerykańskiej firmy obiegły świat. Wygląda na to, że inne kraje chcą wziąć przykład z tego osiągnięcia i rozwinąć swoje zdolności w tym zakresie.
Kopia idealna?
Wraz z początkiem listopada br. chińska firma Cosmoleap poinformowała, że udało jej się pozyskać finansowanie o wartości ponad 100 mln juanów, (czyli ponad 14 mln dolarów), które wesprze prace nad nową rakietą nośną wielokrotnego użytku oraz system odzyskiwania. Konstrukacja wygląda jak kopia 1:1 ameryńskiej wieży Mechazilla firmy SpaceX.
A Chinese launch firm Cosmoleap has released an animation showing their plans to catch rockets using arms similar to SpaceX's Mechazilla. pic.twitter.com/gw9ZKKPFDD
— Gadget Tech (@gadgetech94) November 1, 2024
Wyżej przedstawiona animacja obrazuje w jaki sposób rakieta będzie powracać na ląd ze swojej misji. W swoim rozwiązaniu firma chce zastosować metodę przechwytywania dolnego członu systemu nośnego przez mechaniczne ramiona specjalnej wieży. Najwyraźniej naukowcy z Chin pozazdrościli firmie SpaceX sukcesu ostatniego lotu testowego rakiety Starship. Chiński system będzie jednak znacznie mniejszy.
Z dostępnych informacji wynika, że rakieta o nazwie Yueqian (zasilana ciekłym metanem) będzie miała wysokość 75 m oraz średnicę 4 m. System będzie w stanie wynosić do 10,5 t ładunku na wysokość 1000 km oraz do 6,3 t w przypadku, gdy dolny stopień będzie odzyskiwany. W zależności od postępów w projekcie, pierwszy lot testowy rakiety planowany jest na 2025 r. lub 2026 r.
Cosmoleap planuje stworzyć także większy system. Obecne plany przewidują, że będzie on mierzył aż 126 metrów (Obecna wersja rakiety Starship to 120 metrów) Konstrukacja miałaby być zdolna do wynoszenia 100 t na wysokość 1000 km oraz 36 t w przypadku odzyskania pierwszego członu. Jej pierwszy start miałby zostać przeprowadozny w 2030 r.
Warto zauważyć, że firma Cosmoleap, której pełna nazwa to Beijing Dahang Transition Technology Co., Ltd., ogłosiła swoje istnienie i rozpoczęcie działalności dopiero w marcu obecnego roku. Jej celem jest opracowanie niedrogiego i zarazem niezawodnego systemu nośnego, który wesprze budowę chińskiej superkonstelacji Internetu satelitarnego. To kolejny aspekt, który przypomina działalność amerykańskiej firmy SpaceX.
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad Chińska Republika Ludowa poczyniła znaczące postępy w budowaniu swojej pozycji w kosmosie. Państwo Środka z każdym rokiem stara się jeszcze bardziej dogonić Stany Zjednoczone w kwestii rozwoju zaawansowanych technologii kosmicznych.
Jak widać, starają się tego dokonać na przeróżne sposoby, w tym poprzez kopiowanie Zachodnich rozwiązań. Najbliższy czas pokaże, czy takie działania rzeczywiście okażą się być skuteczne.
Źródło: Space News, Space24.pl