Reklama

Strona główna

Demonstrator technologii bsl od Airbusa

Bezzałogowiec Sagitta, Fot. Airbus Defence & Space
Bezzałogowiec Sagitta, Fot. Airbus Defence & Space

Podczas tegorocznego spotkania z dziennikarzami w Monachium Airbus Defence & Space pokazał innowacyjną koncepcję demonstratora bezzałogowego statku powietrznego Sagitta. Projekt realizowany wspólnie z instytucjami naukowymi i Niemiecką Agencją Kosmiczną oprócz rozwoju technologii ma także cele szkoleniowe i edukacyjne. 

Projekt demonstratora technologii bezzałogowego statku powietrznego Sagitta jest realizowany od 2013 roku. Prototyp jest już gotowy i przeszedł pierwsze próby kołowania z włączonymi silnikami. Loty testowe mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Prototyp ma długość 3,7 m, rozpiętość skrzydła. 3,1 m, a jego maksymalna masa startowa wynosi 150 kg. Airbus Defence & Space jest głównym integratorem bezzałogowca. 

Celem projektu jest rozwój nowych idei i technologii przydatnych w rozwoju opracowywanych w Europie bezzałogowców przyszłości nie tylko cywilnych, ale także bojowych. Samolot otrzymał więc kształt i wloty silników zmniejszające skuteczną powierzchnią odbicia fal radarowych. W ramach projektu mają być również testowane technologie trudno wykrywalnego przesyłu danych pomiędzy bezzałogowcem, a operatorami na Ziemi i innymi maszynami latającymi. Sagitta ma także posłużyć do testów przygotowania dronów do operowania w cywilnej przestrzeni powietrznej i wykonywania autonomicznych lotów. 

Program jest realizowany we współpracy z niemieckimi instytucjami badawczymi oraz Niemiecką Agencją Kosmiczną DLR. Jak informuje Airbus Defence & Space w ramach współpracy ze środowiskiem naukowym powstały już pierwsze prace doktorskie napisane na podstawie doświadczeń zebranych przy budowie Sagitta. Demonstrator służący jako platforma eksperymentalna ma więc pełnić także funkcje edukacyjne oraz służyć do szkolenia operatorów bezzałogowych statków powietrznych. 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!