Reklama

Polska

Dyrektor Generalny ESA z wizytą w Warszawie

Dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Johann-Dietrich Wörner odwiedził Warszawę w dniu 1 grudnia br. Podczas pobytu w Polsce odbył spotkania z wiceministrem rozwoju Jerzym Kwiecińskim oraz rozmawiał w ramach Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Kosmicznej. Dyrektor ESA odwiedził także Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP) oraz wygłosił wykład na Uniwersytecie Warszawskim, który dotyczył korzyści dla przemysłu, przedsiębiorstw i społeczeństwa z zaangażowania w sektor kosmiczny. 

Dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Johann-Dietrich Wörner odwiedził Warszawę w dniu 1 grudnia br. Podczas pobytu w Polsce odbył spotkania z wiceministrem rozwoju Jerzym Kwiecińskim oraz rozmawiał w ramach Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Kosmicznej.  Miały one miejsce w Ministerstwie Rozwoju. Dyrektor ESA odwiedził także Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP) oraz wygłosił wykład na Uniwersytecie Warszawskim, który dotyczył korzyści dla przemysłu, przedsiębiorstw i społeczeństwa z zaangażowania w sektor kosmiczny. 

Johanna-Dietrich Wörner
Fot. Ministerstwo Gospodarki

Dyrektor Wörner zwrócił uwagę, że Polska, jako członek ESA od 2012 r. wyraźniej angażuje się w europejski rynek kosmiczny. Jako przykład podał instrumenty naukowe wykorzystywane m.in. w ramach misji Rosetta, Exomars czy Proba-3.

Czytaj więcej: Polacy pomogą w badaniach wiatru słonecznego

 

Przypomniał również, że polskie podmioty mogą rozwijać nowoczesne technologie i wdrażać innowacyjne rozwiązania oparte na technikach satelitarnych również w innych dziedzinach gospodarki. Od momentu akcesji do ESA Polska jest objęta Programem Wsparcia Polskiego Przemysłu (Polish Industry Incentive Scheme). W jego ramach organizowane są przetargi dostępne wyłącznie dla polskich podmiotów. Polscy przedsiębiorcy biorą także udział w dziesięciu programach opcjonalnych, w których rywalizują z wszystkimi potencjalnymi konkurentami na zasadach obowiązujących wszystkie państwa, bez względu na staż w ESA i wysokość składki.

Czytaj więcej: Polska Agencja Kosmiczna pomoże polskim firmom w zdobywaniu zamówień od ESA

Jak podkreślił szef Europejskiej Agencji Kosmicznej, w roku 2016 Polska będzie uczestniczyć w dyskusji na temat koncepcji rozwoju ESA i roli tej instytucji w obliczu wyzwań międzynarodowych.

Przemysł kosmiczny ma realny wpływ na społeczeństwo i perspektywy jego rozwoju, m.in. poprzez dostarczanie zaawansowych usług i technologii, z których wszyscy korzystamy. To także inspiracja dla młodych ludzi, którzy chcą rozwijać się w dziedzinie badań naukowych, przemysłu.

Johann-Dietrich Wörner, Dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA)

Dyrektor Wörner wziął  udział w posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu do spraw Polityki Kosmicznej, prezentując korzyści z zastosowania rozwiązań opracowanych na potrzeby sektora kosmicznego w różnych dziedzinach gospodarki i życia społecznego. W trakcie tego spotkania strona polska podkreślała, że strategicznym celem jest obecnie znalezienie stałego miejsca dla polskich podmiotów w łańcuchu dostaw. Ważne dla Polski jest także zdobycie wiedzy i doświadczenia międzynarodowego umożliwiającego polskiemu sektorowi kosmicznemu skuteczny udział w międzynarodowych konsorcjach realizujących misje ESA. Jak zaznaczali członkowie zespołu międzyresortowego, należy kontynuować działania zmierzające do zwiększenia udziału małych i średnich przedsiębiorstw w programach ESA. Chodzi m.in o uproszczenie procedur administracyjnych, skracanie oczekiwania na kontraktację i wypłatę, a także wypłacanie zaliczek na rozpoczęcie realizacji projektów.

Czytaj więcej: Kosmiczne wyzwania dla Polski. "Potrzebna narodowa strategia"

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!