Dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Johann-Dietrich Wörner odwiedził Warszawę w dniu 1 grudnia br. Podczas pobytu w Polsce odbył spotkania z wiceministrem rozwoju Jerzym Kwiecińskim oraz rozmawiał w ramach Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Kosmicznej. Miały one miejsce w Ministerstwie Rozwoju. Dyrektor ESA odwiedził także Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP) oraz wygłosił wykład na Uniwersytecie Warszawskim, który dotyczył korzyści dla przemysłu, przedsiębiorstw i społeczeństwa z zaangażowania w sektor kosmiczny.
Dyrektor Wörner zwrócił uwagę, że Polska, jako członek ESA od 2012 r. wyraźniej angażuje się w europejski rynek kosmiczny. Jako przykład podał instrumenty naukowe wykorzystywane m.in. w ramach misji Rosetta, Exomars czy Proba-3.
Czytaj więcej: Polacy pomogą w badaniach wiatru słonecznego
Przypomniał również, że polskie podmioty mogą rozwijać nowoczesne technologie i wdrażać innowacyjne rozwiązania oparte na technikach satelitarnych również w innych dziedzinach gospodarki. Od momentu akcesji do ESA Polska jest objęta Programem Wsparcia Polskiego Przemysłu (Polish Industry Incentive Scheme). W jego ramach organizowane są przetargi dostępne wyłącznie dla polskich podmiotów. Polscy przedsiębiorcy biorą także udział w dziesięciu programach opcjonalnych, w których rywalizują z wszystkimi potencjalnymi konkurentami na zasadach obowiązujących wszystkie państwa, bez względu na staż w ESA i wysokość składki.
Czytaj więcej: Polska Agencja Kosmiczna pomoże polskim firmom w zdobywaniu zamówień od ESA
Jak podkreślił szef Europejskiej Agencji Kosmicznej, w roku 2016 Polska będzie uczestniczyć w dyskusji na temat koncepcji rozwoju ESA i roli tej instytucji w obliczu wyzwań międzynarodowych.
Przemysł kosmiczny ma realny wpływ na społeczeństwo i perspektywy jego rozwoju, m.in. poprzez dostarczanie zaawansowych usług i technologii, z których wszyscy korzystamy. To także inspiracja dla młodych ludzi, którzy chcą rozwijać się w dziedzinie badań naukowych, przemysłu.
Dyrektor Wörner wziął udział w posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu do spraw Polityki Kosmicznej, prezentując korzyści z zastosowania rozwiązań opracowanych na potrzeby sektora kosmicznego w różnych dziedzinach gospodarki i życia społecznego. W trakcie tego spotkania strona polska podkreślała, że strategicznym celem jest obecnie znalezienie stałego miejsca dla polskich podmiotów w łańcuchu dostaw. Ważne dla Polski jest także zdobycie wiedzy i doświadczenia międzynarodowego umożliwiającego polskiemu sektorowi kosmicznemu skuteczny udział w międzynarodowych konsorcjach realizujących misje ESA. Jak zaznaczali członkowie zespołu międzyresortowego, należy kontynuować działania zmierzające do zwiększenia udziału małych i średnich przedsiębiorstw w programach ESA. Chodzi m.in o uproszczenie procedur administracyjnych, skracanie oczekiwania na kontraktację i wypłatę, a także wypłacanie zaliczek na rozpoczęcie realizacji projektów.
Czytaj więcej: Kosmiczne wyzwania dla Polski. "Potrzebna narodowa strategia"