Reklama

KOSMONAUTYKA

Moduł testów napędu statku kosmicznego Orion przekazany NASA. Europejski wkład w projekt

  • Statek kosmiczny Orion, ilustracja: NASA
    Statek kosmiczny Orion, ilustracja: NASA

W połowie stycznia 2017 roku Airbus Defence and Space dostarczył NASA moduł testów napędu dla statku kosmicznego Orion. PQM pozwoli sprawdzić, czy podsystem napędowy w europejskim module serwisowym (European Service Module, ESM) Oriona funkcjonuje prawidłowo.

Airbus Defence and Space jest z ramienia Europejskiej Agencji Kosmicznej głównym wykonawcą ESM – kluczowego modułu Oriona, statku kosmicznego nowej generacji budowanego przez NASA. 

Choć Propulsion Qualification Test Model (PQM) nigdy nie poleci w kosmos, to stanowi ważny etap w programie Orion. Skomplikowane systemy do lotów załogowych muszą najpierw zostać przetestowane i zweryfikowane na Ziemi, zanim wykorzysta się je w przestrzeni kosmicznej. Inżynierowie chcą ustalić, jak system radzi sobie w różnych środowiskach, aby zagwarantować jego prawidłowe działanie.

Orion
Statek kosmiczny Orion, ilustracja: NASA

Moduł testowy podróżuje obecnie przez Bremerhaven i Houston w Stanach Zjednoczonych do ośrodka NASA White Sands Test Facility w pobliżu Las Cruces w Nowym Meksyku. Oczekuje się, że dotrze na miejsce w połowie lutego br.. Testy kwalifikacyjne podsystemu napędowego ESM odbędą się jeszcze w tym roku. 

Czytaj więcej: Europejski wkład w załogową misję statku kosmicznego Orion

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!