Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Chiny użyją księżycowej gleby przy budowie bazy na Księżycu

Autor. ESA

Chiny chcą w ciągu pięciu lat zacząć budować bazę na Księżycu, wykorzystując do tego roboty wytwarzające cegły z księżycowej gleby – podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na chińskiego naukowca, cytowanego przez lokalne media.

Reklama

Ponad 100 chińskich naukowców i przedstawicieli przemysłu kosmicznego spotkało się niedawno na konferencji w mieście Wuhan, które znajduje się w środkowej części kraju, by rozmawiać o potencjalnych metodach budowy infrastruktury na Księżycu. Ekspert z Chińskiej Akademii Inżynierii Ding Lieyun oświadczył, że jego zespół opracowuje roboty nazywane „chińskimi super murarzami", które mają wytwarzać cegły z księżycowej gleby – przekazał dziennik "Changjiang Ribao".

Reklama

„Budowa środowiska życia na Księżycu jest konieczna do jego długoterminowej eksploracji i z pewnością zostanie w przyszłości osiągnięta" – powiedział Ding, przyznając jednak, że trudno byłoby tego dokonać w krótkim czasie. Roboty wytwarzające cegły mają według planu zostać wysłane na Księżyc w misji Chang'e-8 około 2028 roku – powiedział naukowiec. Według niego Chiny planują przywiezienie na Ziemię pierwszej próbki gruntu z tzw. ciemnej strony Księżyca około 2025 roku.

Czytaj też

Chiny pozyskały już próbki gleby z bliższej strony Księżyca w 2020 roku w ramach misji Chang'e-5 – informowały chińskie media. Chińska agencja kosmiczna CNSA ogłosiła plany utworzenia na Księżycu stałej stacji badawczej, w której tajkonauci mieliby przebywać przez długie okresy. Media informowały również o porozumieniu pomiędzy CNSA a rosyjskim Roskosmosem w sprawie planów budowy wspólnej stacji księżycowej przed 2036 rokiem.

Reklama
Autor. CASC/CAST

Przypomnijmy, że na tej podstawie obie strony zobowiązały się do ścisłej współpracy w domenie kosmicznej do 2027 r. Porozumienie zapowiadające współtworzenie nowego obiektu na Srebrnym Globie zostało zawarte już 9 marca ubiegłego roku. Podpisano wówczas list intencyjny określający ramy pokojowej i naukowej eksploracji Księżyca oraz budowy wspólnej placówki na Srebrnym Globie. Dzięki umowie otworzyła się tak naprawdę droga do przygotowań i prac nad Międzynarodową Naukową Stacją Księżycową (MNSK), która ma powstać (według ówczesnych zapewnień) do 2035 r.

Czytaj też

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama