Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Konkurs ESA Technology Transfer. Wykorzystaj kosmiczny potencjał na Ziemi

Autor. Krakowski Park Technologiczny

Ruszyła druga edycja konkursu ESA Technology Transfer! To szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw, startupów oraz pasjonatów, ale również studentów, doktorantów i naukowców. Pula nagród to 160 000 PLN!

Reklama

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Absiskey Polska i Krakowski Park Technologiczny ruszyły z drugą edycją konkursu ESA Technology Transfer, który jest okazją do zaprezentowania pomysłów na komercyjne wykorzystanie technologii kosmicznych.

Reklama
Autor. Krakowski Park Technologiczny
Reklama

„Eksploracja kosmosu to nie tylko badanie odległych planet. To także wiele technologii, które – choć opracowane na potrzeby agencji kosmicznych – od dekad znajdują zastosowanie w codziennym życiu. I właśnie to chcemy pokazać wszystkim, zachęcając do transferu tych technologii i zastanowienia się jak można je wykorzystać w użytku komercyjnym.” - Jarosław Chojnacki, ESA Technology Broker.

Czytaj też

Jakie rozwiązania zyskaliśmy dzięki transferowi tych technologii?

Termometry na podczerwień umożliwiające błyskawiczny pomiar temperatury bez kontaktu fizycznego z pacjentem, korzystają z tej samej technologii, która została opracowana do oceny temperatury odległych planet. 

Folia termiczna, którą powszechnie stosuje się w ratownictwie, turystyce i wspinaczce to także rozwiązanie wywodzące się z rozwoju technologii kosmicznych. Zaprojektowana została, by chronić satelity w kosmosie przed wahaniami temperatur i odbijać promieniowanie podczerwone. 

Dobrze znane nam oczyszczacze powietrza, które wykorzystujemy w domach, szpitalach, czy restauracjach, były na początku używane przy uprawie roślin w sztucznym środowisku statków kosmicznych.

Czytaj też

To tylko kilka przykładów transferu technologii z sektora kosmicznego. Agencje kosmiczne, jak i prywatne firmy dążą do tego, by technologie nie pozostawały jedynie w domenie kosmosu, ale trafiały do codziennego użytku. Zmieniają one nasze życie i przyśpieszają rozwój technologiczny. Konkurs ESA Tech Transfer jest idealną okazją do dalszych działań w tym kierunku. To możliwość zapoznania się z innowacjami wywodzącymi się z sektora kosmicznego i opracowania pomysłu na wykorzystanie wybranych rozwiązań na ziemskie potrzeby, w użyciu całkiem komercyjnym.

To dobry moment do podjęcia wyzwania ESA dla tych, którzy szukają pomysłu na biznes, dla firm chcących wykorzystać technologie do usprawnienia procesów, dla naukowców myślących o opracowaniu nowego rozwiązania, dla specjalistów chcących połączyć swoją wiedzę z innych obszarów z kosmicznymi technologiami, dla studentów, którzy chcą zrealizować ekscytujący pomysł i założyć startup.

Czytaj też

W konkursie ESA Technology Transfer można zgłosić projekty w jednym z trzech obszarów:

-       wykorzystanie patentu lub oprogramowania dostępnego dzięki ESA w zupełnie innym celu niż pierwotnie zamierzony,

-       wykorzystanie technologii zaprezentowanych przez przedstawicieli polskiego sektora kosmicznego,

-       wykorzystanie dowolnej technologii z sektora kosmicznego z krajów członkowskich ESA.

Co należy zrobić, aby wziąć udział w konkursie?

  1. Wystarczy pobrać i wypełnić formularz konkursowy dostępny na stronie Konkursu.
  2. Przesłać w formacie PDF na adres email: [email protected] do 16 listopada 2023 roku do godziny 23.59.
  3. A następnie zaprezentować swój projekt podczas wydarzenia ESA TT Competition Demo Day.

W ramach Konkursu przyznane zostaną cztery nagrody o łącznej wartości 30 000 EUR. Dwie nagrody po 10 000 EUR i dwie nagrody po 5 000 EUR dla firm i zespołów spoza sektora kosmicznego oraz do 5 000 EUR dla firm z sektora kosmicznego. Dodatkowe informacje dostępne są na stronie.

ESA Technology Transfer to nie tylko okazja do wygrania nagród finansowych, ale przede wszystkim pierwszy krok w przygotowaniu się do aplikowania o granty na integrację technologii kosmicznej z własnymi produktami lub stworzenie nowych produktów.  

Krakowski Park Technologiczny jest partnerem Europejskiej Agencji Kosmicznej, a Jarosław Chojnacki jako ESA Technology Broker, wspiera współpracę między organizacjami kosmicznymi i przemysłem, aby generować innowacyjne rozwiązania. Jeśli szukasz wsparcia w transferze technologii, zachęcamy do nawiązania kontaktu z Krakowskim Parkiem Technologicznym.

Źródło: Krakowski Park Technologiczny

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!