Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Perseverance dotarł do delty dawnej marsjańskiej rzeki

Autor. NASA

Po pokonaniu wielokilometrowej drogi, marsjański łazik Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) dotarł do delty pradawnej rzeki w kraterze Jezero. Perseverance zajmie się teraz szukaniem śladów życia w owym obszarze, który według naukowców zaangażowanych w misję może okazać się miejscem obfitym w pozostałości po mikroorganizmach.

Reklama

NASA poinformowała 19 kwietnia osiągnięciu kolejnego, ważnego etapu w trwającej od ponad roku misji łazika. Dotarł on w docelowe miejsce znajdujące się wewnątrz krateru Jezero, a mianowicie zagnieździł się on w delcie dawnej rzeki. Jak określili naukowcy zaangażowani w misję Mars 2020, zebranie przez Perseverance próbek skalnych będzie "ucztą geologiczną". Najbardziej obiecujące próbki zostaną zabezpieczone i zabrane na Ziemię w ramach przyszłej misji Mars Sample Return.

Reklama

Naukowcy liczą, że badanie zebranego regolitu marsjańskiego może pomóc w odpowiedzi na pytanie odnoszące się obecności pozostałości śladów życia na Marsie. Naukowcy wytypowali deltę jako potencjalne miejsce, w którym mogą znajdować się skamieniałości po mikroorganizmach.

YouTube cover video
Wideo wykonane przez łazik marsjański Perseverance NASA pokazuje niektóre z elementów terenu, które łazik musiał pokonać podczas jazdy do delty w kraterze Jezero w kwietniu 2022 roku.

Czytaj też

Jak informuje NASA w swoim komunikacie - zbadanie owego obszaru jest priorytetem dla zespołu naukowego Perseverance. Marsjańskie materiały skalne zostaną wydobyte przy pomocy zainstalowanego na końcu robotycznego ramienia wiertła.

Reklama

Opisywane urządzenie spędzi w delcie rzeki około sześciu miesięcy. Następnie plan przewiduje, że Perseverance wyruszy w górę dawnej delty, aby pobrać kolejne próbki. Łazik tamże spędzi kolejne pół roku.

Czytaj też

Misja łazika Perseverance to efekt programu Mars 2020. Jej start z Ziemi nastąpił 30 lipca 2020 r., zaś ładunek na Marsa dotarł 18 lutego 2021 r. Od ponad roku łazik Perseverance zajmuje się zbieraniem szczegółowej dokumentacji fotograficznej, a także wykonywaniem pomiarów składu chemicznego i mineralnego powierzchni, sprawdzania temperatury, prędkości i kierunku wiatru, ciśnienia, wilgotności względnej i badaniem pyłu marsjańskiego.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama