Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Pierwsza Saudyjka w historii zrealizuje misję kosmiczną

Załoga misji Ax-2. Od lewej dowódca misji Peggy Whitson, pilot John Shoffner oraz saudyjscy astronauci Ali AlQarni i Rayyanah Barnawi.
Autor. Axiom Space

Saudyjska Komisja Kosmiczna zapowiedziała lot prywatnej misji AX-2, w której weźmie udział Rayyanah Barnawi, na drugi kwartał tego roku - donosi w poniedziałek portal Saudi Gazette. Oznacza to, że już za kilka miesięcy saudyjska kobieta po raz pierwszy dotrze do przestrzeni kosmicznej. Według obecnych planów misja wystartuje na wiosnę 2023 r. przy pomocy systemu nośnego Falcon 9.

Reklama

Pierwsza saudyjska kosmonautka, Rayyanah Barnawi, jest doktorem nauk biomedycznych i specjalizuje się w komórkach macierzystych. Przewodniczący Saudyjskiej Komisji Kosmicznej, Abdullah Al Swaha, zapewnił w niedzielę, że rząd królestwa objął program kosmiczny "nieograniczonym wsparciem". Władze liczą zwłaszcza na wzrost zainteresowania młodzieży obszarem nauk ścisłych i przyrodniczych. Saudyjskimi partnerami programu są ministerstwo obrony, resort lotnictwa cywilnego i centrum badawcze szpitala króla Faisala.

Reklama
Reklama

Jak czytamy w komunikacie państwowej Saudyjskiej Agencji Prasowej, ta misja jest również historyczna, ponieważ uczyni Królestwo jednym z niewielu krajów na świecie, które wprowadzają dwóch astronautów tej samej narodowości na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jednocześnie. Dzięki temu zostaną oni pierwszymi obywatelami w historii swojego kraju, którzy wezmą udział w locie w kosmos na pokładzie prywatnego pojazdu kosmicznego. Axiom Space współpracowało z saudyjskim partnerem w celu wyszkolenia astronautów do lotu i przygotowania ich do prowadzenia badań naukowych na ISS.

Czytaj też

Ax-2 (Axiom Mission) to druga w historii prywatna misja załogowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), prowadzona przez Axiom Space, firmę z centralą ulokowaną w Houston w Texasie. Axiom Space realizuje misje na zamówienie agencji kosmicznych, firm i osób prywatnych, a także pracuje nad stworzeniem następcy ISS. Poprzednia misja Axiom odbyła się w kwietniu ubiegłego roku. Z dostępnych informacji wynika, że załoga, w skład której wchodzą m.in. astronauci z Arabii Saudyjskiej, poleci do ISS na pokładzie należącej do firmy SpaceX kapsuły Dragon Crew, która zostanie wyniesiona przez system nośny Falcon 9.

Kapsuła SpaceX Dragon
Autor. NASA Johnson

Misja ma wystartować wiosną 2023 roku i dodatkową będzie pierwszą prywatną misją kosmiczną, w której wezmą udział zarówno prywatni astronauci, jak i astronauci reprezentujący zagraniczne rządy, a także pierwszą prywatną misją dowodzoną przez kobietę. Po zadokowaniu astronauci Axiom Space planują spędzić 10 dni na pokładzie orbitującego laboratorium, realizując pełną misję składającą się m.in. z eksperymentów naukowych i działań komercyjnych.

Czytaj też

Pierwszym Arabem i muzułmaninem w kosmosie był przyrodni brat księcia Mohammeda i pilot sił powietrznych książę Sułtan ibn Salman, będąc członkiem siedmioosobowej załogi amerykańskiego wahadłowca Discovery podczas misji w 1985 roku. Historia pokazała, że kobiety w Królestwie Saudyjskim cieszyły się mniejszymi prawami niż mężczyźni np. nie mogły na przykład prowadzić samochodów, lecz w 2018 r. uzyskały takie prawa. Nie minęło dużo czasu i postępy jak widzimy są znacznie większe, gdyż będziemy mogli zobaczyć Saudyjkę nawet w kosmosie.

Komentarze