Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Polska: modernizacja planetarium i obserwatorium w Olsztynie

Autor. Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

W olsztyńskim planetarium montowany jest nowoczesny sprzęt projekcyjny, trwa też remont wieży ciśnień, w której mieści się obserwatorium astronomiczne. Ich oddanie do użytku zaplanowano na drugą połowę grudnia - zapowiedział w poniedziałek magistrat.

Reklama

Jak poinformował urząd miasta, w poniedziałek pod kopułą planetarium przy al. Piłsudskiego rozpoczął się montaż nowoczesnej aparatury projekcyjnej. Zastąpi ona sprzęt używany tam od 2012 roku. „Przez 11 lat w przypadku sprzętu komputerowego następuje ogromny postęp. Nowe urządzenia, przede wszystkim oprogramowanie, da nam ogromny wachlarz możliwości” - przekazała dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego Magdalena Pilska-Piotrowska.

Reklama

Planetarium ma zostać udostępnione ponownie 20 grudnia. Widzowie będą mogli wtedy wziąć udział w pokazie „Pierwsze światło” i zobaczyć możliwości nowej aparatury. Jeszcze około dwóch tygodni mają także potrwać prace w zabytkowej wieży ciśnień, która jest siedzibą obserwatorium astronomicznego. Sale wystawowe przeszły modernizację, zaczęto montaż urządzeń i przygotowanie nowych wystaw.

Czytaj też

Na pierwszym piętrze obserwatorium powstaje „doświadczalnia Kopernika”, czyli multimedialna i interaktywna wystawa o charakterze popularnonaukowym. Na drugim będzie „gabinet materii kosmicznej” prezentujący kolekcję meteorytów. W pobliżu wieży, w „ogrodzie Kopernika”, znajdą się repliki instrumentów obserwacyjnych, jakich używał uczony, tj. kwadrant, triquetrum i astrolabium. Ustawiona zostanie także replika historycznego teleskopu powietrznego.

Reklama

Jak przekazał olsztyński ratusz, łączna wartość prowadzonych prac to ok. 3,7 mln złotych, z czego ok. 2,2 mln PLN stanowi dofinansowanie z UE.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze (1)

  1. cario

    lets goooo, w końcu

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!