Reklama

Strona główna

SpaceX pomoże firmie Amazon. Zawarto porozumienie

Fot. SpaceX
Fot. SpaceX

W ostatnich dniach Amazon poinformował o podpisaniu umowy z firmą SpaceX. Porozumienie dotyczy wsparcia planów wdrożenia Projektu Kuiper, czyli satelitarnej sieci szerokopasmowej, która jest opracowywana przez firmę Jeffa Bezosa. Jest to zaskakujący ruch z kilku powodów, m.in. ze względu na to, że nowa konstelacja ma stanowić konkurencję dla oferowanej przez firmę Elona Muska sieci Starlink.

Reklama

Kilka tygodni temu świat obiegły informacje, że prototypowe jednostki satelitarne firmy Amazon zostały z powodzeniem przetestowane na orbicie. Satelity Kuipersat-1 i Kuipersat-2 zostały wyniesione w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety Atlas V w październiku br. i posłużyły do testów technologii wymaganej do do rozpoczęcia budowy globalnego systemu Internetu satelitarnego w ramach Projektu Kuiper. W informacjach podkreślono że firma Jeffa Bezosa jest gotowa do produkcji głównym satelitów.

Reklama

Do tego momentu wiadomo było, że za wynoszenie owych urządzeń na orbitę odpowiedzialne będą takie firmy jak United Launch Alliance (ULA) Arianespace oraz Blue Origin. Loty zostały przydzielone w ramach historycznie dużego kontraktu, obejmującego łącznie 77 startów na rakietach wymienionych wyżej firm. Wtedy to firma SpaceX została pominięta, lecz w ostatnich sytuacja się zmieniła. Firma Amazon poinformowała o podpisaniu umowy ze spółka Elona Muska, na podstawie której rakieta Falcon 9, łącznie w trzech misjach, wyniesie na orbitę nowe transze satelitów projektu Kuiper.

Firma Amazon opisała w swoim oświadczeniu, że pierwszy z nich ma się odbyć w połowie 2025 roku. Dodano, ze wyniesienia przy użycu rakiety od SpaceX „zaoferują jeszcze większą pojemność, który wesprze harmonogram wdrażania”. Warunki finansowe umowy nie zostały ujawnione. Warto podkreślić, że firma Bezosa walczy z czasem, gdyż jeśli chodzi o wdrożenie konstelacji projektu Kuiper, wymagane jest wystrzelenie 1618 satelitów pierwszej generacji do 30 lipca 2026 r. Jest to termin wyznaczony przez Federalną Komisję Łączności (FCC), a obecnie wszystkie trzy główne rakiety nośne, na których polega Amazon, mają opóźnienia.

Reklama

Czytaj też

Chodzi o systemy nośne Vulcan Centaur (ULA), Ariane 6 (ArianeGroup; ESA) oraz New Glenn (Blue Origin). W ostatnich Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła, że debiut rakiety Ariane 6 nastąpi dopiero między połową czerwca a końcem lipca 2024 r. co oznacza, że najbliższą debiutu rakietą jest Vulcan Centaur, której pierwsza misja została zaplanowana na 24 grudnia br. i będzie dotyczyć wyniesienia księżycowego lądownika Peregrine od firmy Astrobotic.

Autor. Amazon

Plany firmy Amazon przewidują, że konstelacja będzie składać się z ponad 3200 jednostek umieszczanych na niskiej orbicie okołoziemskiej (Low Earth Orbit; LEO). Pierwsze wyniesienia mają odbyć się już w pierwszej połowie przyszłego roku, dzięki czemu firma Amazon rozpocznie świadczenie usług pierwszy partnerom projektu, w tym firmom telekomunikacyjnym Vodafone i Verizon. Projekt Kuiper ma na celu zapewnienie szybkiego, satelitarnego łącza szerokopasmowego o małych opóźnieniach szerokiemu gronu odbiorców w miejscach pozbawionych trwałej łączności internetowej.

Źródło: Amazon, Spaceflight Now, Space24.pl

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!